Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miejsce designu jest nad Wisłą

red.

Lekkie pawilony na palach, a w nich centrum pokazujące historię polskich wynalazków - taki pomysł przedstawiła Julita Zembrowska, absolwentka architektury na Politechnice Warszawskiej. Projekt miałby powstać na Wiśle, obok plaży pod Mostem Łazienkowskim.

Julita Zembrowska, autorka koncepcji, proponuje lekki budynek na palach. - Nie ingerowałby w naturalny charakter brzegów, a jednocześnie integrowałby miasto i rzekę i ożywiał to miejsce - mówi Zembrowska. Zgodnie z projektem budynek znajduje się między rzeką, a wałem przeciwpowodziowym na wysokości ul. Krynicznej na Saskiej Kępie.

Autorka proponuje przybliżenie miejsca miastu z jednoczesnym poszanowaniem przyrody. Budynek podzielono na kilka mniejszych pawilonów, które aby jak najmniej ingerować w las łęgowy "omijają" rosnące już drzewa. Pawilony znajduje się na palach, aby nie zagrażały im fale powodziowe, a i tak projekt przewiduje pokrycie ich powłoką zabezpieczająca przed częściowym zalaniem.

We wnętrzu pawilonów miałoby się znaleźć Centrum Promocji Polski. - To połączenie muzeum techniki z Centrum Nauki Kopernik. Wciąż brakuje miejsca, które prezentowałyby osiągnięcia polskiego wzornictwa przemysłowego i polskich wynalazców - mówi Julita Zembrowska.

Koncepcja była jej pracą dyplomową na Wydziale Architektury Politechnik Warszawskiej. Promotorem pracy był Piotr Kudelski.

Źródło: warszawa.gazeta.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Miejsce designu jest nad Wisłą