IKEA buduje największe centrum handlowe w Polsce [wizualizacje]
W 2014 roku zakończy się rozbudowa Parku Handlowego Bielany we Wrocławiu, który stanie się największym tego typu obiektem w kraju. Architekci inspirowali się skandynawską przyrodą i krajobrazem Dolnego Śląska









Istniejący już Park Handlowy Bielany we Wrocławiu zostanie rozbudowany i zmodernizowany przez Inter IKEA Centre Group Poland. Jego powierzchnia powiększy się dwukrotnie. Już można oglądać pierwsze wizualizacje. Według inwestora, całość nawiązywać ma do wartości i symboli kojarzonych nie tylko ze Skandynawią, ale także z Wrocławiem
- Ta inwestycja ma dla nas ogromne znaczenie, przygotowywaliśmy się do niej od dłuższego czasu. Po jej zakończeniu Park Handlowy Bielany będzie miał niemal trzy razy więcej najemców i niemal 150 tys. mkw. powierzchni handlowej. Stanie się największym centrum handlowym w Polsce, a naszym klientom będziemy mogli zaproponować bogatą ofertę handlową i rozrywkową - mówi Mikael Andresson, dyrektor zarządzający Inter IKEA Centre Group Poland.
Powstanie tu około 200 sklepów różnych branż, rozbudowana część restauracyjna, miejsca do relaksu i organizacji konferencji oraz kino Helios z ośmioma salami projekcyjnymi.
Inwestor podkreśla analogie nowego projektu ze Skandynawią i regionem Dolnego Śląska, które stały się inspiracją dla architektów londyńskiego biura projektowego BPD, które przygotowało projekt rozbudowy i modernizacji centrum.
- Głównym motywem, który odnajdziemy w projekcie rozbudowanego Parku Handlowego Bielany, jest topografia Wrocławia. Wrocław powstał wzdłuż rzeki Odry, która była bardzo istotnym elementem miastotwórczym - mówi Dariusz Węglicki, project manager odpowiedzialny w Inter IKEA Centre Group Poland za ten projekt
Inspiracja Odrą, jej kanałami i mostami będzie widoczna w kształcie i układzie nowego pasażu handlowego. Szklany dach symbolizować ma taflę wody, a podłoga - koryto rzeki. Układ komunikacyjny zostanie podzielony centralną „wyspą” w pasażu oraz zewnętrzne „brzegi”, czyli miejsca, w których zlokalizowane będą lokale handlowe. Pełna załamań elewacja to odniesienie do skał i kamiennych formacji, spotykanych zarówno na nabrzeżach skandynawskich, jak i w Masywie Ślęży.
Inwestor obiecuje, że elementy obu krajobrazów - polskiego i skandynawskiego - znajdą również odbicie w zagospodarowaniu terenu i małej architekturze.
Obecnie trwa budowa nowego sklepu IKEA na terenie Parku. Dotychczasowy budynek szwedzkiej sieci meblowej zostanie wyburzony, a na jego miejscu powstanie nowa część Parku Handlowego Bielany.
Według planów budowa ruszy pełna parą na wiosnę 2013 roku. - Planujemy, że pierwsze zakupy w nowym, większym centrum handlowym klienci będą mogli zrobić w 2014 roku - mówi Andresson.
- Więcej o:
![Dom Szczotkowany w Swarzędzu Dom Szczotkowany w Swarzędzu]()
Dom Szczotkowany w Swarzędzu – nowe życie domu z lat 80.
![Inwestycja „Elewator. Mieszkania i Lofty” we Wrocławiu. Przed i po Inwestycja „Elewator. Mieszkania i Lofty” we Wrocławiu. Przed i po]()
Wrocław: lofty w dawnym elewatorze zbożowym nad Odrą. Startuje projekt "Elewator"
![Projekt inwestycji przy Powązkowskiej 44A w Warszawie Projekt inwestycji przy Powązkowskiej 44A w Warszawie]()
Dom Development planuje nową inwestycję przy ul. Powązkowskiej 44A na warszawskim Żoliborzu
![Osiedle Hierowskiego w Katowicach Osiedle Hierowskiego w Katowicach]()
Autorskie murale Karola Kobrynia wzbogacą Osiedle Hierowskiego w Katowicach
![Dom w Gliczarowie. Proj. Karpiel Steindel Architektura Dom w Gliczarowie. Proj. Karpiel Steindel Architektura]()
Zawieszony nad krajobrazem. Dom ludzi gór w Gliczarowie projektu Karpiel Steindel Architektura
![Zamek Krzyżacki w Świeciu. Masterplan przygotowany przez APA Wojciechowski Architekci, przy udziale The Making. Zamek Krzyżacki w Świeciu. Masterplan przygotowany przez APA Wojciechowski Architekci, przy udziale The Making.]()
Masterplan dla Zamku w Świeciu: kultura, natura i przyszłość w jednym pomyśle
![Sala koncertowa w Płocku. Proj. plus3-architekci Sala koncertowa w Płocku. Proj. plus3-architekci]()
Filharmonia w centrum Płocka. Nowa sala koncetrowa projektu plus3-architekci
![Zintegrowany węzeł przesiadkowy w Bronowicach. Proj. UCEES Zintegrowany węzeł przesiadkowy w Bronowicach. Proj. UCEES]()
Kraków buduje zintegrowany węzeł przesiadkowy w Bronowicach. Transport i zieleń w jednym projekcie









