Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Villa Moderna - architektura z klasą

bec

Pracownia HS99 nieustannie udowadnia, że wyjątkowa architektura może powstawać w niewielkich miastach i bez ogromnego budżetu. W 2010 architekci ukończyli budynek Villa Moderna w Koszalinie. Podobnie jak osławiona Biblioteka Akademicka w Katowicach, to realizacja na najwyższym poziomie

Villa Moderna w Koszalinie zaprojektowana przez pracownię HS99.
Villa Moderna w Koszalinie zaprojektowana przez pracownię HS99.
Fot: Piotr Krajewski (hs99.pl)

Pracownia architektoniczna HS 99 od wielu lat udowadnia, że ograniczony budżet czy trudny kontekst otoczenia nie są żadnym przeszkodami w tworzeniu architektury na najwyższym poziomie. Zespół Dariusza Hermana, Piotra Śmierzewskiego i Wojciecha Subalskiego niczym mityczny Midas zamienia w najszlachetniejsze złoto nawet pozornie nieciekawe zagadnienia projektowe.

W 2010 roku w rodzinnym Koszalinie, mieście liczącym nieco ponad 100 tysięcy mieszkańców, został oddany do użytku zaprojektowany przez nich budynek mieszkalny Villa Moderna. Pośród zaniedbanej zabudowy z końca XIX wieku, w pobliżu terenów zielonych powstał obiekt o szlachetnych formach nawiązujących do najlepszych modernistycznych wzorców. Ściany prostych, kubicznych brył oblicowano kształtkami ceramicznymi o ciemnym odcieniu. Kompozycję uzupełniają duże płaszczyzny okien o grafitowej stolarce i utrzymane w tej samej kolorystyce proste stalowe balustrady loggii i balkonów. Gdzieniegdzie ceglany wątek urozmaicony został fragmentem gładko tynkowanego białego muru. Zastosowanie ceramiki jako podstawowego materiału wykończeniowego było ukłonem w stronę historycznej zabudowy Koszalina i nawiązaniem swoistego dialogu ze znajdującym się w pobliżu Villi dziewiętnastowiecznego budynku dawnej pruskiej przychodni.

Villa Moderna w Koszalinie zaprojektowana przez pracownię HS99.Fot: Piotr Krajewski (hs99.pl)

Ograniczenia budżetowe sprawiły, że część proponowanych przez pracownię HS99 rozwiązań musiała zostać zastąpiona tańszymi odpowiednikami. Nie wpłynęło to jednak w żaden sposób na jakość powstałej architektury. Villa Moderna wyróżnia się nie tylko spośród sąsiednich zaniedbanych budynków, ale także nowej zabudowy w Koszalinie. Prowadzi udany dialog z otoczeniem, a jednocześnie nie jest obiektem wybijającym się na pierwszy plan. To raczej architektura tła, skromna i powściągliwa, a przez to- szlachetna.

Budynek został zaprojektowany w 2007, a jego realizację ukończono w roku 2010. Obecnie dzieło HS 99 nominowane jest do tytułu Ulubieńca Polski 2000-2012 w VII edycji plebiscytu Życie w Architekturze.

Skomentuj:

Villa Moderna - architektura z klasą