Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sport Hauz, dom który nie pozwoli odpocząć

red

Chcesz włączyć telewizor? Najpierw będziesz musiał trochę poćwiczyć. Oto najnowszy pomysł poznańskiej pracowni Front Architects

Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport
Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport
źródło: Front Architects

Poznańscy architekci przygotowali koncept domu, który ma przypominać o roli, jaką powinna odgrywać aktywność fizyczna w życiu człowieka. Mieszkańcy mieliby przeciwstawić się "kanapowemu" stylowi życia i wykorzystywać wolne chwile na uprawianie sportu.

Architekci nawiązują w ten sposób do manifestu modernistów z początku XX wieku (na czele z Le Corbusierem), którzy w swojej pracy zwracali uwagę na szczególną rolę rekreacji towarzyszącej człowiekowi w jego własnym domu i w większej skali na osiedlach mieszkaniowych, czy w całych dzielnicach miast. Ówcześnie w miejscach tych funkcje wypoczynku i rekreacji stały się obowiązkowym elementem planowania przestrzennego. Architekci z Front Architects chcą w ten sposób odwołać się do tamtych założeń modernizmu.

Nawet złe warunki atmosferyczne nie powinny zniechęcić do aktywności fizycznej. Sport Hauz ma zachęcać mieszkańców do uprawiania sportu w każdych warunkach. Przyrządy do ćwiczeń mają być połączone z prądnicą i akumulatorem, dzięki czemu mieszkańcy mogą zmniejszyć rachunki za prąd.

Kolejnym czynnikiem motywującym mieszkańców ma być sposób wyposażenia wnętrza domu, który ma możliwie dużo czerpać z wyglądu... sali gimnastycznej. W domu nie będzie krzeseł, a pozbawiony oparć zestaw wypoczynkowy pełni zarazem rolę materaca do ćwiczeń.

Sport Hauz. Nowoczesny dom dla kochających sport

źródło: Front Architects

Jednak sami architekci przyznają, że Sport Hauz zwyczajnym domem nie jest: "Oczywista skrajność i przerysowanie przedstawionego konceptu są niejako z góry założone. W istocie chodzi o manifest, wołanie pośród wielu innych sposobów na propagowanie potrzeby fizycznej aktywności. Nigdy za mało nowych głosów w tej dyskusji" - komentują autorzy z Front Architects.

ZOBACZ WSZYSTKIE WIZUALIZACJE >>>

Skomentuj:

Sport Hauz, dom który nie pozwoli odpocząć