Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okrągła kładka dla pieszych w Rzeszowie. Hit czy Kit?

red

W Rzeszowie otwarto pierwszą w Polsce okrągłą kładkę dla pieszych. Zamiast czekać na światłach, teraz można do woli spacerować w kółko ponad ruchliwym skrzyżowaniem

Za projekt kładki odpowiadają MWM Architekci oraz Promost Consulting. Powstała ona nad skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i ul. Grunwaldzkiej. Jej wykonanie trwało prawie 16 miesięcy. Na kładkę można się dostać korzystając z  pochylni, schodów lub wind. Wykonawcą ważącej blisko 776 ton konstrukcji byłą firma Skanska, która w 2011 r. wygrała zorganizowany przez miasto przetarg.

By konstrukcja mogła powstać wykonawca musiał najpierw wbić w ziemię 89 pali. Każdy z nich miał 15 metrów długości i średnicę wynoszącą 60 cm. Nieco mniejsze pale podtrzymują schody. Te mają długość od 8 do 12 metrów i średnicę ok 40 cm. Robotnicy zaczęli stawiać konstrukcję w maju tego roku. Znaczna część elementów kładki powstała poza placem budowy: 13 fragmentów stalowego pierścienia oraz 22 prefabrykowane żelbetowe elementy pochylni, schodów i wind powstało w fabrykach, po czym w całości, elementy te zostały przywiezione na teren budowy.

Nawierzchnię kładki wyłożono egzotycznym gatunkiem drewna azobe bongossi. Drewno to jest bardzo wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne. Balustrady zaś wykonano ze szkła hartowanego klejonego. W sumie zamontowano 291 szklanych tafli.

Niestety już kilka dni po otwarciu kładkę dotknęła pierwsza awaria. Przerwa zasilania zatrzymała windy i zgasiła efektowną świetlną iluminację. Powstanie kładki miało przyczynić się do upłynnienia ruchu na al. Piłsudskiego. Zlikwidowano zbędne już przejścia dla pieszych oraz sygnalizację świetlną. Dlatego tuż po otwarciu kładki kierowcy musieli przywyknąć do nowej organizacji ruchu. Nie było z tym łatwo. Ci, którzy chcieli skręcać w lewo, musieli długo czekać na odpowiedni moment, przez co na skrzyżowaniu powstawał zator, a zniecierpliwieni zatorem kierowcy próbowali omijać czekające pojazdy zmieniając swój pas ruchu w efekcie jeszcze bardziej zatykając krzyżówkę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Okrągła kładka dla pieszych w Rzeszowie. Hit czy Kit?