Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Okrągła kładka dla pieszych w Rzeszowie. Hit czy Kit?

red

W Rzeszowie otwarto pierwszą w Polsce okrągłą kładkę dla pieszych. Zamiast czekać na światłach, teraz można do woli spacerować w kółko ponad ruchliwym skrzyżowaniem

Za projekt kładki odpowiadają MWM Architekci oraz Promost Consulting. Powstała ona nad skrzyżowaniu al. Piłsudskiego i ul. Grunwaldzkiej. Jej wykonanie trwało prawie 16 miesięcy. Na kładkę można się dostać korzystając z  pochylni, schodów lub wind. Wykonawcą ważącej blisko 776 ton konstrukcji byłą firma Skanska, która w 2011 r. wygrała zorganizowany przez miasto przetarg.

By konstrukcja mogła powstać wykonawca musiał najpierw wbić w ziemię 89 pali. Każdy z nich miał 15 metrów długości i średnicę wynoszącą 60 cm. Nieco mniejsze pale podtrzymują schody. Te mają długość od 8 do 12 metrów i średnicę ok 40 cm. Robotnicy zaczęli stawiać konstrukcję w maju tego roku. Znaczna część elementów kładki powstała poza placem budowy: 13 fragmentów stalowego pierścienia oraz 22 prefabrykowane żelbetowe elementy pochylni, schodów i wind powstało w fabrykach, po czym w całości, elementy te zostały przywiezione na teren budowy.

Nawierzchnię kładki wyłożono egzotycznym gatunkiem drewna azobe bongossi. Drewno to jest bardzo wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne. Balustrady zaś wykonano ze szkła hartowanego klejonego. W sumie zamontowano 291 szklanych tafli.

Niestety już kilka dni po otwarciu kładkę dotknęła pierwsza awaria. Przerwa zasilania zatrzymała windy i zgasiła efektowną świetlną iluminację. Powstanie kładki miało przyczynić się do upłynnienia ruchu na al. Piłsudskiego. Zlikwidowano zbędne już przejścia dla pieszych oraz sygnalizację świetlną. Dlatego tuż po otwarciu kładki kierowcy musieli przywyknąć do nowej organizacji ruchu. Nie było z tym łatwo. Ci, którzy chcieli skręcać w lewo, musieli długo czekać na odpowiedni moment, przez co na skrzyżowaniu powstawał zator, a zniecierpliwieni zatorem kierowcy próbowali omijać czekające pojazdy zmieniając swój pas ruchu w efekcie jeszcze bardziej zatykając krzyżówkę.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Architektura w Szczecinie. TOP 10 najciekawszych budowli "małego Paryża"
Garażowiec - żelbetowy koszmar Szczecina
Nowe lotnisko w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Skomentuj:

Okrągła kładka dla pieszych w Rzeszowie. Hit czy Kit?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej