Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dworzec w Sopocie bez galerii handlowej [WIZUALIZACJE]

red

Nowy dworzec w Sopocie stać się ma wizytówką miasta. Nie będzie, jak inne stacje PKP galerią handlową. Architekt Marcin Kaniewski lokale usługowe umieścił jedynie na zewnątrz budynku, by jak mówi, nie robić z dworca ulu z pszczołami

Koncepcja nowego dworca kolejowego w Sopocie i jego najbliższej okolicy
Koncepcja nowego dworca kolejowego w Sopocie i jego najbliższej okolicy
źródło: materiały inwestora

Głównym architektem i współautorem koncepcji przebudowy dworca jest Marcin Kaniewski. Projekt zakłada, że cały kompleks będzie składał się z budynku dworca kolejowego, części handlowo-usługowej, biurowej oraz hotelowej. Pod zespołem budynków ma znaleźć się podziemny parking. Powierzchnia całej zabudowy ma wynieść 7230 m kw.

Obecny budynek nie jest najlepszą wizytówką miasta.

W kompleksie nie ma miejsca dla galerii handlowej. Według projektu miejsce dla sklepów i działalności usługowej jest wzdłuż pierzei, zewnętrznych ścian budynku. Przed dworcem (w miejscu, gdzie teraz jest postój taksówek) powstanie miejski plac. Kolejny ma znaleźć się mniej więcej na przedłużeniu ulicy Chopina.

Na pytanie zadane przez dziennikarza Gazety Michała Jamroża, czy na nowym dworcu powstanie galeria handlowa, architekt Marcin Kaniewski odpowiedział:

Absolutnie nie. Wszystko zostało zaprojektowane wręcz w opozycji do tego typu obiektów, które tak naprawdę stoją plecami do miasta. Ludzie wchodzą do nich przez małe otwory, a krążą po ich wnętrzach w oderwaniu od otaczającej samą galerię przestrzeni. To taki ul z pszczołami, gdzie na zewnątrz mamy spokój, a w środku tętni życie. W przypadku naszego projektu wszystkie obiekty handlowe i usługowe zostały zaprojektowane wzdłuż zewnętrznych pierzei. Będą się one znajdować przy nowo powstałym deptaku, który będzie przedłużeniem Monte Cassino i prowadził będzie wprost do holu dworca.

wywiad z współautorem projektu nowego dworca na stronie trojmiasto.gazeta.pl

Skomentuj:

Dworzec w Sopocie bez galerii handlowej [WIZUALIZACJE]