Solpol do rozbiórki. Nowy projekt przygotuje "bardzo znana wrocławska pracownia"
Kontrowersyjna ikona architektury lat 90. prawdopodobnie zniknie z panoramy Wrocławia. Zygmunt Solorz-Żak chce w tym miejscu postawić nowy budynek

Obecnie budynek w większości świeci pustkami. Jedynie część pomieszczeń zajmują biura Polsatu oraz mali najemcy. O planach rozbiórki Solorz mówił już od dawna. Teraz w tym miejscu miałby powstać budynek typu mixed-used z częścią hotelową, biurową, apartamentami i sklepami na parterze.
Chcemy w większym stopniu wykorzystać potencjał tego miejsca i zabudować je całkowicie. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego mówi, że musimy zapewnić miejsca parkingowe. Ale to nie problem, bo w nowym budynku stworzymy parking podziemny na sto miejsc
- zapowiedział mecenas Józef Birka, prawa ręka Zygmunta Solorza-Żaka, właściciela budynku.
Prace nad projektem nowego budynku rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Birka jednak nie chciał ujawnić kto przygotowuje projekt. Zdradził tylko, że będzie to
"bardzo znana wrocławska pracownia".
Autor Solpolu Wojciech Jarząbek krytycznie odniósł się do pomysłu rozbiórki:
Nie uważam tego za najlepszy pomysł. Ten budynek ma takie parametry, że dużo bardziej opłacałoby się go przebudować niż rozbierać i stawiać nowy. To zupełnie nieracjonalne z ekonomicznego punktu widzenia.
Dom handlowy Solpol został otwarty w 1993 r. Jednak stopniowo tracił klientów, którzy zaczęli częściej odwiedzać powstające w mieście centra handlowe. W 1999 r. po drugiej stronie ul. Świdnickiej powstał Solpol II, w którym w większości znajdują się biura. Planowano też wybudowanie trzeciego Solpolu, jednak pomysł nie doczekał się realizacji.
źródło: wroclaw.gazeta.pl
- Więcej o:
![Kamienica na Wybrzeżu Wyspiańskiego 36, Wrocław, proj. Wojciech Jarząbek, 1996 Kamienica na Wybrzeżu Wyspiańskiego 36, Wrocław, proj. Wojciech Jarząbek, 1996]()
Miejskie plomby
![M2 Building w Tokio. Proj. Kengo Kuma M2 Building w Tokio. Proj. Kengo Kuma]()
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
![Wizualizacja Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu Wizualizacja Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu]()
Szkoła muzyczna we Wrocławiu
![Wielofunkcyjny Stadion Biathlonowy na Kubalonce. Proj. Pracownia Reżyserii Architektury Archigeum sp.z o.o Wielofunkcyjny Stadion Biathlonowy na Kubalonce. Proj. Pracownia Reżyserii Architektury Archigeum sp.z o.o]()
Projekt wielofunkcyjnego Stadionu Biathlonowego na Kubalonce nagrodzony
![Olsztyński Teatr Lalek - widok od strony wejścia. Proj. plus3-archtekci Olsztyński Teatr Lalek - widok od strony wejścia. Proj. plus3-archtekci]()
Nowa siedziba Teatru Lalek w Olsztynie. Będzie jak duży pawilon ogrodowy
![Odolany Kolejowe - widok założenia od zachodu Odolany Kolejowe - widok założenia od zachodu]()
Odolany Kolejowe wchodzą w kolejny etap. PKP i Xcity Investment szukają partnerów do realizacji nowej części Warszawy
![Bulwary Praskie w Warszawie. Proj. BBGK Bulwary Praskie w Warszawie. Proj. BBGK]()
Brakujący brzeg Wisły. Bulwary Praskie projektu BBGK Architekci
![Kaplica Czaszek w Czermnej Kaplica Czaszek w Czermnej]()
Kaplica Czaszek w Czemnej. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z trzech w Europie











