Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zmiany na Zamku Cesarskim w Poznaniu

red

Zakończył się remont kompleksu Sali Wielkiej Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Nowy wygląd wnętrza opracowali architekci z biura TOYA Design

Zamek Cesarski w Poznaniu powstał na początku XX wieku dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Budynek utrzymany w stylu neoromańskim to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. W przeciwieństwie do wybudowanego niedawno zamku na Górze Przemysła, Zamek Cesarski odznacza się połączeniem tradycji z nowoczesnym wystrojem wnętrza.

Ostatnio Zamek remontowany był jeszcze w latach 60. Przebudowano wtedy dawną Salę Tronową wg. koncepcji poznańskiego architekta Romana Machowiaka. Formalnie Zamek stał się zabytkiem dopiero w 1979 r.

Remont według projektu TOYA Design trwał niemal dwa lata. Przez ten czas przebudowano znaczną część kompleksu. Zmiany widać już po wejściu do Zamku. Gości wita duży hol, w którym oprócz szatni znalazła się futurystyczna, czerwona tuba, którą architekci przeznaczyli na punkt informacji.

Kiedy w 2007 roku przystępowaliśmy do konkursu na opracowanie projektu modernizacji zamku mieliśmy jeden cel: stworzyć taką przestrzeń, aby jej podmiotem stał się odbiorca. Aby osoba, która znajdzie się w tej przestrzeni odczuła, że jest ona specjalnie dla niej przygotowana. Funkcjonalna i otwarta - mówią projektanci

Hol dla architektów był miejscem szczególnie ważnym. Chcieli podnieść jego rangę i uczynić z niego centralne Atrium. By to osiągnąć, zlikwidowano strop i wprowadzono przeszklony dach. Zburzono też klatkę schodową i dawne pomieszczenia baru. Powstało w ten sposób duże, jasne pomieszczenie, które z kawiarnią i księgarnią ma przyciągać gości również w dni wolne od organizowanych wydarzeń. W przebudowanym Zamku znajdą się teraz dwie sale kinowe. Jedna, która powstała w dawnej sali Marmurowej, będzie działać niemal codziennie jako Kino Pałacowe. Drugą stanowi Sala Wielka, która również jest przygotowana do projekcji filmów.

Wyremontowany obiekt jest teraz zdominowany przez odcienie szarości, ale nie jest nimi przytłoczony. Architekci chcieli tym kolorem nadać kompleksowi pewną "służebność" wobec organizowanych tam wydarzeń. Surowy beton, grafitowe ściany i stalowe elementy mają stanowić swoiste tło dla wystaw czy spektakli.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zmiany na Zamku Cesarskim w Poznaniu