Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Zmiany na Zamku Cesarskim w Poznaniu

red

Zakończył się remont kompleksu Sali Wielkiej Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Nowy wygląd wnętrza opracowali architekci z biura TOYA Design

Zamek Cesarski w Poznaniu powstał na początku XX wieku dla ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II. Budynek utrzymany w stylu neoromańskim to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. W przeciwieństwie do wybudowanego niedawno zamku na Górze Przemysła, Zamek Cesarski odznacza się połączeniem tradycji z nowoczesnym wystrojem wnętrza.

Ostatnio Zamek remontowany był jeszcze w latach 60. Przebudowano wtedy dawną Salę Tronową wg. koncepcji poznańskiego architekta Romana Machowiaka. Formalnie Zamek stał się zabytkiem dopiero w 1979 r.

Remont według projektu TOYA Design trwał niemal dwa lata. Przez ten czas przebudowano znaczną część kompleksu. Zmiany widać już po wejściu do Zamku. Gości wita duży hol, w którym oprócz szatni znalazła się futurystyczna, czerwona tuba, którą architekci przeznaczyli na punkt informacji.

Kiedy w 2007 roku przystępowaliśmy do konkursu na opracowanie projektu modernizacji zamku mieliśmy jeden cel: stworzyć taką przestrzeń, aby jej podmiotem stał się odbiorca. Aby osoba, która znajdzie się w tej przestrzeni odczuła, że jest ona specjalnie dla niej przygotowana. Funkcjonalna i otwarta - mówią projektanci

Hol dla architektów był miejscem szczególnie ważnym. Chcieli podnieść jego rangę i uczynić z niego centralne Atrium. By to osiągnąć, zlikwidowano strop i wprowadzono przeszklony dach. Zburzono też klatkę schodową i dawne pomieszczenia baru. Powstało w ten sposób duże, jasne pomieszczenie, które z kawiarnią i księgarnią ma przyciągać gości również w dni wolne od organizowanych wydarzeń. W przebudowanym Zamku znajdą się teraz dwie sale kinowe. Jedna, która powstała w dawnej sali Marmurowej, będzie działać niemal codziennie jako Kino Pałacowe. Drugą stanowi Sala Wielka, która również jest przygotowana do projekcji filmów.

Wyremontowany obiekt jest teraz zdominowany przez odcienie szarości, ale nie jest nimi przytłoczony. Architekci chcieli tym kolorem nadać kompleksowi pewną "służebność" wobec organizowanych tam wydarzeń. Surowy beton, grafitowe ściany i stalowe elementy mają stanowić swoiste tło dla wystaw czy spektakli.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Zrujnowany pałacyk odzyskał blask
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora

Skomentuj:

Zmiany na Zamku Cesarskim w Poznaniu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej