Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tak będzie wyglądał port lotniczy w Szymanach [WIZUALIZACJE]

red, olsztyn.gazeta.pl

Rywalizowało kilkadziesiąt pracowni polskich i zagranicznych. Jury wybrało jednak projekt lokalnego biura z Olsztyna

30.04.2013 Olsztyn .Zdobywca pierwszego miejsca podczas rozstrzygniecia architektonicznego konkursu na projekt portu lotniczego w Szymanach . Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: port lotniczy Szymany projekt architektura samoloty ladowisko
Roztrzygnięcie konkursu architektonicznego na koncepcję terminalu dla portu lotniczego w Szymanach. Zdobywca pierwszego miejsca.
Fot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta

Zakończył się konkurs na projekt terminalu w Szymanach w województwie warmińsko-mazurskim. Rywalizowało w sumie 65 pracowni. Największe szanse na zwycięstwo miały te projekty, które cechowała "funkcjonalność i komfort dla użytkowników", niskie koszty eksploatacji, możliwość ewentualnej rozbudowy, dobre wpisanie obiektu w krajobraz oraz nawiązanie do architektury regionu.

Wygrał projekt przygotowany przez Studio Form Architektonicznych architekta Tomasza Lelli z Olsztyna. Jury doceniło w tym projekcie prostotę, nowoczesność i nawiązanie do krajobrazu kulturowego i środowiska naturalnego Warmii i Mazur. Sami architekci przyznają, że zależało im na stworzeniu projektu wyjątkowego, który będzie się wyróżniał na tle innych portów lotniczych w kraju:

Urodziłam się na Warmii i bardzo dobrze znam ten teren. Punktem wyjścia były przelatujące żurawie. Umieściliśmy je na elewacji - mówi Agnieszka Łaguna ze zwycięskiej pracowni.

30.04.2013 Olsztyn .Zdobywca pierwszego miejsca podczas rozstrzygniecia architektonicznego konkursu na projekt portu lotniczego w Szymanach . Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: port lotniczy Szymany projekt architektura samoloty ladowiskoFot. Robert Robaszewski / Agencja Gazeta

Sąd konkursowy przyznał jeszcze cztery nagrody. Drugie miejsce zajęła pracownia A Martinez-J LL Sisternas (Barcelona), trzecie +48 Grupa Projektowa SC (Warszawa), czwarte S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy (Warszawa), piąte grupa architektów Łukasza Pity, Piotra Paczkowskiego, Marka Paczkowskiego oraz Martiny Melegari (Olsztyn, Sopot). Nagrodą za zwycięstwo w konkursie było 21 tys. zł, za zajęcie drugiego miejsca 11 tys., trzeciego 8 tys., a czwartego i piątego po 5 tys. zł.

Koszt budowy całego lotniska szacowany jest na 200 mln zł.

źródło: olsztyn.gazeta.pl

Skomentuj:

Tak będzie wyglądał port lotniczy w Szymanach [WIZUALIZACJE]