Najlepszy budynek mieszkalny Wrocławia. Marina z widokiem na Odrę
Budynek nagrodzono w konkursie "Piękny Wrocław". Zaprojektowali go architekci z Grupy Archipelag









Konkurs "Piękny Wrocław" organizuje Urząd Miejski i Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Wybiera on najlepsze budynki, które powstały we Wrocławiu w 2012 roku. Marina II to budynek usługowo-apartamentowy, który znajduje się przy ul. Księcia Witolda. Zwyciężył on w konkursie "Piękny Wrocław" w kategorii budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Zaprojektowała go Grupa Archipelag. W jego wnętrzach znalazło się 26 apartamentów i restauracje, podziemny parking dla mieszkańców i zaplecze przystani.
Cieszymy się, że kapituła konkursu doceniła nasz pomysł i zaangażowanie w jego realizację. Podczas prac projektowych, ogromnie ważne było wykorzystanie potencjału prestiżowej lokalizacji. Zależało nam, aby harmonijnie wkomponować budynek w nadodrzański bulwar i nawiązać do tradycji, kiedy to miasta wykorzystywały tereny nadrzeczne do celów rekreacyjnych i mieszkalnych - podkreśla autor projektu, architekt Artur Wójciak z Grupy ARCHIPELAG.
Budynek swą formą ciekawie koresponduje z sąsiednimi, historycznymi zabudowaniami. Jego płaski dach nawiązuje do przedwojennych elektrowni wodnych i jednocześnie świadczy o nowoczesności obiektu. Architekci wykorzystali płynącą obok rzekę. By jeszcze bardziej przybliżyć ją mieszkańcom zaprojektowali taras, który zdaje się być zawieszony nad taflą wody. Pod apartamentowcem powstaje też przystań, do której mieszkańcy będą mogli cumować łodzie.
Ważnym elementem projektu jest elewacja budynku. Architekci postanowili ozdobić ją drewnianymi, składanymi żaluzjami, które w zależności od pory dnia i intensywności nasłonecznienia można składać i w ten sposób delikatnie zmieniać wygląd całej bryły.
W tej edycji konkursu "Piękny Wrocław" Grand Prix zdobył nowy terminal wrocławskiego lotniska, który opisaliśmy tutaj.
- Więcej o:
![Przystań Bydgoszcz, proj. APA Rokiccy, fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta Przystań Bydgoszcz, proj. APA Rokiccy, fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta]()
Stylowa przystań w Bydgoszczy
![Inwestycja „Elewator. Mieszkania i Lofty” we Wrocławiu. Przed i po Inwestycja „Elewator. Mieszkania i Lofty” we Wrocławiu. Przed i po]()
Wrocław: lofty w dawnym elewatorze zbożowym nad Odrą. Startuje projekt "Elewator"
![Projekt inwestycji przy Powązkowskiej 44A w Warszawie Projekt inwestycji przy Powązkowskiej 44A w Warszawie]()
Dom Development planuje nową inwestycję przy ul. Powązkowskiej 44A na warszawskim Żoliborzu
![Osiedle Hierowskiego w Katowicach Osiedle Hierowskiego w Katowicach]()
Autorskie murale Karola Kobrynia wzbogacą Osiedle Hierowskiego w Katowicach
![Dom w Gliczarowie. Proj. Karpiel Steindel Architektura Dom w Gliczarowie. Proj. Karpiel Steindel Architektura]()
Zawieszony nad krajobrazem. Dom ludzi gór w Gliczarowie projektu Karpiel Steindel Architektura
![Zamek Krzyżacki w Świeciu. Masterplan przygotowany przez APA Wojciechowski Architekci, przy udziale The Making. Zamek Krzyżacki w Świeciu. Masterplan przygotowany przez APA Wojciechowski Architekci, przy udziale The Making.]()
Masterplan dla Zamku w Świeciu: kultura, natura i przyszłość w jednym pomyśle
![Sala koncertowa w Płocku. Proj. plus3-architekci Sala koncertowa w Płocku. Proj. plus3-architekci]()
Filharmonia w centrum Płocka. Nowa sala koncetrowa projektu plus3-architekci
![Zintegrowany węzeł przesiadkowy w Bronowicach. Proj. UCEES Zintegrowany węzeł przesiadkowy w Bronowicach. Proj. UCEES]()
Kraków buduje zintegrowany węzeł przesiadkowy w Bronowicach. Transport i zieleń w jednym projekcie









