Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bałtyk Tower w Poznaniu: "To ma być miejsce dla fajnych ludzi"

red, poznan.gazeta.pl

Budynek będzie sąsiadował z zabytkowym gmachem starej drukarni, w którym obecnie działa Concordia Design. Przestrzeń między obiektami zostanie zaadaptowane zgodnie z wolą mieszkańców Poznania

Podczas oficjalnej inauguracji budowy Bałtyk Tower inwestor Piotr Voelkel oznajmił, że chciałby aby plac był miejscem, w którym organizowane byłyby koncerty, spektakle i projekcje filmowe. Te ostatnie nawiązywałyby do kina Bałtyk, które przed laty stało w tym miejscu.

Tam ma wyglądać dziedziniec Bałtyku. Nie wiadomo, jak zostanie wykorzystany Fot. Materiały inwestora

To ma być miejsce dla fajnych ludzi szukających kontaktu z sobie podobnymi. O jego kształcie zdecyduje tzw. zbiorowa mądrość. Tym samym rozpoczynam dyskusję, co na tym placu mogłoby się znaleźć - mówi inwestor Piotr Voelkel.

Wieżowiec Bałtyk Tower to dzieło holenderskiej pracowni MVRDV. Współzałożycielka pracowni Nathalie de Vries tłumaczyła dlaczego architekci zdecydowali się zaprojektować budynek w tak nieregularnej formie i opowiedziała o procesie powstania projektu:

Obok mamy budynki targowe ze znakomitą białą iglicą, oszczędny w formie akademik i tętniące życiem rondo. Stworzyliśmy bryłę autonomiczną, ale jednocześnie pasującą do sąsiedztwa. Pierwszy model był masywny, spychał Concordię na margines. Odsunęliśmy więc biurowiec od Concordii i zaprojektowaliśmy budynek przypominający kostkę Rubika. To byłaby ikona Poznania. Jednak miejscy urzędnicy w zdecydowany, ale zrozumiały sposób odrzucili projekt. Uprościliśmy bryłę i stworzyliśmy coś na kształt cokołu pomnika. Inwestorom i urzędnikom ta wersja spodobała się od razu. Tyle że tym razem my nie byliśmy do końca zadowoleni. Wykorzystaliśmy więc wszystkie możliwości, by tę prostą bryłę jak najbardziej skomplikować. Tak powstał nieregularny obiekt, który w żadnym stopniu nie przypomina prostych w kształcie wież biurowych, w których maksymalizuje się ilość powierzchni biurowej kosztem estetyki - dodała Nathalie de Vries.

Jak się okazało architektce z MVRDV bardzo spodobał się poznański Okrąglak (autorstwa Marka Leykama). Nathalie de Vries przyznała, że projektując elewację Bałtyk Tower Holendrzy starali się nawiązać do tej ikony modernizmu.

Bałtyk Tower to biurowiec, który będzie wysoki na 70 metrów. W sumie oprócz biur we wnętrzu znajdą się też przestrzenie na usługi, kawiarnie, bary i restauracje. Jego ruszy wiosną przyszłego roku i będzie kosztować ok. 150 mln zł. Więcej o inwestycji pisaliśmy tutaj.

    Więcej o:

Skomentuj:

Bałtyk Tower w Poznaniu: "To ma być miejsce dla fajnych ludzi"