Projekt MVRDV dla Poznania, ostateczna wersja
Pierwszy w Polsce budynek znanej holenderskiej pracowni MVRDV stanie w Poznaniu. Poznaliśmy ostateczną wersję wieżowca Bałtyk
Biurowiec Bałtyk stanie w centrum Poznania na działce przy ulicy Roosevelta w sąsiedztwie Concordia Design i Międzynarodowych Targów Poznańskich. Budynek będzie liczył 68 m wysokości i oferował 18 tys. m kw. powierzchni do wynajęcia. Nazwa "Bałtyk" pochodzi od kina, które kiedyś w tym miejscu istniało.
Projektując biurowiec holenderskie biuro musiało uwzględnić wiele ograniczeń. Istotne znaczenie miały korytarze powietrzne, którymi samoloty nadlatują na lotnisko Ławica - to one ograniczają wysokość budynków w centrum Poznania. Architekci przygotowali kilka koncepcji, ta ostateczna zasadniczo nie różni się bardzo od tych przedstawionych przed rokiem.
Bryła budynku powstała w ten sposób, że z początkowego kształtu zamkniętego granicami działki po kolei "odcinaliśmy" kolejne fragmenty - mówił w wywiadzie umieszczonym na stronie inwestora Anton Wubben, architekt z MVRDV.
Za inwestycją stoi poznański biznesmen Piotr Voelkel, który nie ukrywa, że zależy mu na tym, aby Bałtyk stał się nowym symbolem miasta. Voelkel chce, aby biurowiec ożywił centrum i wprowadził do niego nową jakość. Pomóc temu ma restauracja na ostatnim piętrze, z której będzie można podziwiać panoramę Poznania, nowe kino Bałtyk oraz zagospodarowana przed budynkiem przestrzeń, która latem będzie plażą, a zimą lodowiskiem.
Wniosek o pozwolenie na budowę biurowca trafił już do Wydziału Urbanistyki i Architektury. Budowa ma ruszyć wiosną przyszłego roku.
- Więcej o:
MVRDV w Poznaniu. Na ten projekt czekaliśmy
Nowy wieżowiec w Warszawie [WIZUALIZACJE]
Szklana farma od MVRDV. Hit czy Kit?
PIXEL - nowa siedziba Allegro w Poznaniu [ZDJĘCIA]
Modernizm międzywojenny w Polsce [TOP 10]
Osiedle Kwiatów Polskich w warszawskim Wawrze projektu RMK.A. Blacha na elewacjach była strzalem w dziesiątkę
Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium, czyli jak oddać hołd historii w zgodzie z aktualnymi trendami