Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Galeria Katowicka. Wieloryb zamiast centrum miasta

red

Galerię Katowicką otwarto we wrześniu 2013 r. Inwestycja dawała nadzieję, że przyciągnie ludzi do centrum miasta, które wreszcie zacznie żyć. Niestety można powiedzieć, że efekt jest odwrotny. Obiekt walczył o zwycięstwo w plebiscycie Makabryła Roku 2013!

Galeria Katowicka
Galeria Katowicka
fot. bed

Ogromny budynek dość niezdarnie wyrósł w centrum Katowic. Jego powstaniu towarzyszyły liczne kontrowersje. W ramach inwestycji zbudowano nowy dworzec kolejowy, który stanął na gruzach wyburzonego na początku 2011 r. obiektu. W zamian ikony architektury powstał nowy dworzec, a tuż obok niego o wiele większa galeria handlowa. Budowla takich rozmiarów powinna znaleźć się raczej na obrzeżach miasta, a nie w jego ścisłym centrum. Galeria Katowicka zajęła śródmiejski plac Szewczyka, zabierając w ten sposób sporą część przestrzeni publicznej. Projekt kompleksu opracowała francuska pracownia SUD Architects na zlecenie Neiver.

Choć wnętrza dworca zaprojektowała ceniona przez nas pracownia medusa group, a betonowe kielichy wybudowano na nowo, nie można wybaczyć tego, że doklejona do dworca galeria wchłonęła publiczny plac i odebrała klientów właścicielom leżących w pobliżu sklepików i kawiarni. W efekcie zamiast ożywić centrum Katowic (patrz wizualizacje), przyczyniła się do jego opustoszenia.

Tak według firmy Neinver miał wyglądać katowicki dworzec i jego najbliższe otoczenieNeinver Polska

Na wizualizacjach dach Galerii Katowickiej był pełen zieleni i przypominał otwarty taras. Życie pokazało, że dach naszpikowany jest urządzeniami technicznymi, a osoby postronne nie mają tutaj wstępu. Czy Katowic nie stać na lepszą wizytówkę miasta niż monstrualna galeria handlowa?

Wyniki plebiscytu MAKABRYŁA ROKU 2013!>>

Skomentuj:

Galeria Katowicka. Wieloryb zamiast centrum miasta