Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Największe centrum handlowe w Skandynawii. Bryła niczym bałtycki bursztyn, ładna?

red

Powstało w szwedzkim Malmö

Kompleks Emporia zaprojektowała szwedzka pracownia architektoniczna Wingardh Arkitektkontor. Obiekt został otwarty pod koniec 2012 roku i jest to największym tego typu w całej Skandynawii. Architekci postanowili wyróżnić go mocnymi barwami, przy czym udało im się uniknąć kolorowego chaosu.

Główne wejście do budynku znajduje się w narożniku, który przypomina ogromny, złoty bursztyn. Nad wejściem znajduje się sporej wielkości wgłębienie. Wykończono je szkłem giętym, które tak odbija światło, że można odnieść wrażenie, iż budynek topnieje. Mocna, żółta barwa z tyłu budynku przechodzi w niebieską.

Jeszcze więcej kolorów odnaleźć można w środku. Architekci kolorami wydzielili różne strefy obiektu. W budynku znalazło się ponad 200 sklepów, restauracji i kawiarni. Obok zakupów klienci mogą podziwiać dzieła sztuki. Właściciele centrum umieścili w jego wnętrzu rzeźby oraz obrazy.

Oryginalnie wyglądają ciągi komunikacyjne. Tuż przy schodach zamontowano specjalne liny, po których pną się rośliny. Z każdym piętrem liczba i gęstość roślin wzrasta. W ten sposób architekci zaznaczyli wejście na dach, na którym umieszczono park. Póki co rośnie tam tylko trawa i drzewa, ale w przyszłości może pojawić się centrum rozrywki.

Emporia znalazła się wśród finalistów konkursu INSIDE 2013 (kategoria centra handlowe), który nagradza najlepiej zaprojektowane wnętrza. Budynek rywalizuje z podobnymi obiektami z Hong Kongu i Indonezji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Największe centrum handlowe w Skandynawii. Bryła niczym bałtycki bursztyn, ładna?