Największe centrum handlowe w Skandynawii. Bryła niczym bałtycki bursztyn, ładna?
Powstało w szwedzkim Malmö
Kompleks Emporia zaprojektowała szwedzka pracownia architektoniczna Wingardh Arkitektkontor. Obiekt został otwarty pod koniec 2012 roku i jest to największym tego typu w całej Skandynawii. Architekci postanowili wyróżnić go mocnymi barwami, przy czym udało im się uniknąć kolorowego chaosu.
Główne wejście do budynku znajduje się w narożniku, który przypomina ogromny, złoty bursztyn. Nad wejściem znajduje się sporej wielkości wgłębienie. Wykończono je szkłem giętym, które tak odbija światło, że można odnieść wrażenie, iż budynek topnieje. Mocna, żółta barwa z tyłu budynku przechodzi w niebieską.
Jeszcze więcej kolorów odnaleźć można w środku. Architekci kolorami wydzielili różne strefy obiektu. W budynku znalazło się ponad 200 sklepów, restauracji i kawiarni. Obok zakupów klienci mogą podziwiać dzieła sztuki. Właściciele centrum umieścili w jego wnętrzu rzeźby oraz obrazy.
Oryginalnie wyglądają ciągi komunikacyjne. Tuż przy schodach zamontowano specjalne liny, po których pną się rośliny. Z każdym piętrem liczba i gęstość roślin wzrasta. W ten sposób architekci zaznaczyli wejście na dach, na którym umieszczono park. Póki co rośnie tam tylko trawa i drzewa, ale w przyszłości może pojawić się centrum rozrywki.
Emporia znalazła się wśród finalistów konkursu INSIDE 2013 (kategoria centra handlowe), który nagradza najlepiej zaprojektowane wnętrza. Budynek rywalizuje z podobnymi obiektami z Hong Kongu i Indonezji.
- Więcej o:
Centrum handlowe Riviera w Gdyni. Największe na Pomorzu [DUŻO ZDJĘĆ]
ArKITekczer tygodnia: Poznań City Center zwany "chlebakiem"
Galeria Amber w Kaliszu [PROJEKT]
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde