Miał być najnowocześniejszym szpitalem na Śląsku. Zrównali go z ziemią [WIDEO]

red

W Zabrzu wysadzili w powietrze skrzydło Akademickiego Centrum Medycznego

Projekt Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu
Projekt Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu
źródło: architecture-studio.fr

Plany były spektakularne. W Zabrzu miał powstać symbol potęgi śląskiej medycyny. Pomysł jego budowy powstał już w latach 70. minonego wieku. Przez dekadę udało się wylać fundamenty i postawić mury. Jednak nadszedł kryzys przełomu lat 70. i 80. i budowa stanęła.

Dopiero w latach 90. pojawił się pomysł na stworzenie w tym miejscu Akademickiego Centrum Medycznego. W 1998 r. przygotowano nowy projekt, powstał on w pracowni GORGOŃ biuro architektoniczne oraz francuskim biurze Architecture-Studio.

Ogromna budowla miała składać się z kilku skrzydeł. Budynek miał być wysoki na 12 pięter, posiadać lądowisko dla helikopterów oraz tysiąc łóżek. W środku komfortowe pomieszczenia oraz najnowocześniejszy sprzęt. Na zrealizowanie spektakularnych planów zabrakło pieniędzy.

Projekt Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzuźródło: architecture-studio.fr

Władze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podjęły decyzję o sprzedarzy zajmującego 40 hektarów terenu. Uznały też, że dostaną za działkę więcej pieniędzy jeśli zniknie z niej szkielet niedokończonego budynku. W ten oto sposób kończy się historia zabrzańskiego "szkieletora".

Reportaż o historii budynku tutaj:wyborcza.pl

Skomentuj:

Miał być najnowocześniejszym szpitalem na Śląsku. Zrównali go z ziemią [WIDEO]