Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa szkoła muzyczna w Poznaniu. Pośród fabryk i kamienic

red, poznan.gazeta.pl

Nowy budynek ma ożywić Wildę. W środku powstanie sala kinowa otwarta dla mieszkańców

Wcześniejszy projekt szkoły muzycznej w Poznaniu był za drogi
Wcześniejszy projekt szkoły muzycznej w Poznaniu był za drogi
Fot. Pracownia Piotr Płaskowicki and Partnerzy

Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu obecnie funkcjonuje w budynku na poznańskim Łazarzu. Jednak placówka szuka dla siebie nowej lokalizacji. Wybór padł na narożnik ulic: 28 Czerwca 1956 r. oraz św. Jerzego. W tym miejscu przez wiele lat działała szkoła samochodowa. Dlatego przed rozpoczęciem budowy trzeba będzie rozebrać stojące już obiekty.

Koncepcja architektoniczna nowej szkoły to dzieło warszawskiej pracowni Piotr Płaskowicki & Partnerzy. Projekt wyłoniono w konkursie, który został zorganizowany przy współpracy z Stowarzyszeniem Architektów Polskich. W sumie wpłynęło 50 projektów w tym z Paryża i Wiednia.

Architekci uwzględnili nasze życzenia, na których bardzo nam zależało. Dlatego poza salami edukacyjnymi w budynku znajdą się ogólnodostępne sale koncertowe: duża na 400 widzów i mniejsza na 100 - mówi Wojciech Michalski, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

Oprócz tego w budynku powstanie sala koncertowo-teatralna, w której będzie można wyświetlać filmy. W ten sposób obiekt symbolicznie będzie nawiązywać do nieistniejącego już poznańskiego kina "Wilda", które kilka lat temu zmieniło się w spożywczy dyskont. Kinowa sala będzie dostępna dla wszystkich poznaniaków. Dyrektor szkoły liczy na to, że przyciągnie ona mieszkańców dzielnicy i pozytywnie wpłynie na jej rewitalizację.

Od strony ulicy elewację budynku będzie stanowić ciemna kolumnada. Ma ona pełnić funkcję bariery akustycznej dla znajdujących się w środku sal.

Wbrew pozorom ten nowoczesny budynek dobrze wpisze się w otoczenie. Wilda jest architektonicznym tyglem, gdzie zabytkowa, staromiejska architektura przeplata się z zabudową poprzemysłową, dobrym modernizmem i współczesnymi obiektami takimi jak Green Point - tłumaczył poznańskiej Gazecie architekt Wojciech Krawczuk, który był sędzią w konkursie.

Prace budowlane prawdopodobnie ruszą w 2016 r. Budynek będzie kosztował 50 mln zł.

czytaj więcej: poznan.gazeta.pl

Skomentuj:

Nowa szkoła muzyczna w Poznaniu. Pośród fabryk i kamienic