Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ceglana szkoła w Wieliczce [ZDJĘCIA]

red

Kampus Wielicki pod jednym dachem mieści Zespół Szkół Zawodowych i Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby. Ceglany budynek zaprojektowany został w Pracowni Architektury Ireneusza Piotrowskiego.

Obiekt stanął u zbiegu ulic Józefa Piłsudskiego i Wincentego Pola. W środku "Kampusu Wielickiego" znalazły się: zespół szkół zawodowych, hala sportowa z aulą oraz zespół szkół dla dzieci niepełnosprawnych. Każda z tych funkcji może działać samodzielnie.

Architekci chcieli, aby budynek dobrze odnalazł się w otoczeniu. Próbę wpasowania budynku do otoczenia osiągnięto rozczłonkowaniem dwukondygnacyjnej bryły oraz elewacją z klinkierowej cegły.

Zastosowana na elewacjach cegła klinkierowa oraz konstrukcja przekrycia dachu auli i hali sportowej z drewna klejonego to powrót do kulturowych korzeni lokalnego budownictwa i architektury - mówią architekci.

Głównym elementem obiektu jest dwukondygnacyjny hol wejściowy i pasaż zlokalizowane do ruchliwej ulicy Piłsudskiego. Ta część budynku stała się barierą akustyczną, która chroni przed hałasem pracownie i sale lekcyjne.

Architekci zastosowali szereg energooszczędnych rozwiązań, by budynek szkoły był tani w utrzymaniu. To między innymi: zainstalowane kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody, pompy ciepła, wentylacja mechaniczna oraz czujniki, które regulują natężenie oświetlenia.

Szkoła może pochwalić się nowoczesną halą sportową, która może pomieścić prawie 300 widzów. Salę można podzielić na dwie części specjalną kurtyną, dzięki czemu pozwala ona na organizowanie dwóch równoległych zajęć wychowania fizycznego.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ceglana szkoła w Wieliczce [ZDJĘCIA]