Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pierwszy w Polsce profesjonalny teatr szkolny

red, poznan.gazeta.pl

W Poznaniu przy szkole Łejerów powstał profesjonalny teatr dla uczniów

Budowa "Sceny Wspólnej" przy Szkole Teatralnej "Łejery" w Poznaniu ruszyła na początku ubiegłego roku. Bryłę budynku zaprojektował architekt Przemysław Borkowicz. Teatr jest rozbudową istniejącego już parterowego budynku szkoły. Co znalazło się w środku?

Uczniowie teatralny talent będą mogli rozwijać na dwóch salach (małej i dużej). Do swojej dyspozycji będą oni mieli również garderoby, profesjonalne zaplecze techniczne, szatnię i foyer, które dodatkowo zostało przygotowane jako przestrzeń wystawiennicza. Architekt tak zaprojektował budynek, że dzięki rozsuwanym ścianom będzie można zmieniać jego aranżację, na przykład w zależności od potrzeb, scenę będzie można ustawić w środkowej części teatru i z każdej strony otoczyć ją widownią.

Ciekawostką są siedzące miejsca, których część znalazła się... na dachu, poza głównym budynkiem - takie rozwiązanie daje możliwość organizowania w przyszłości otwartych spektakli lub koncertów, które będzie mogło oglądać nawet 400 osób.

Teatr przy szkole ŁejeryFot. Piotr Fijałkowski

Chcemy by odbywały się tu wydarzenia głównie dla dzieci i młodzieży, ale dorośli też znajdą coś dla siebie - mówi Grażyna Daniel, dyrektorka szkoły.

Inwestycja kosztowała 6 mln zł. Dodatkowo potrzeba 100 tys. zł na wyposażenie wnętrza. Budynek teatru nie powstał wyłącznie dla potrzeb szkoły. Korzystać z niego będą również inne instytucje: Centrum Sztuki Dziecka oraz Stowarzyszenie Łejery.

Skomentuj:

Pierwszy w Polsce profesjonalny teatr szkolny