Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Filharmonia w Szczecinie prawie gotowa, wygląda oszałamiająco [ZDJĘCIA]

red

Zaglądamy na plac budowy szczecińskiej filharmonii. Nową ikonę miasta uchwycił w swoim obiektywie fotograf Piotr Krajewski (www.a-pk.pl)

Nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej znajduje się u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki. Jego projekt został wyłoniony w międzynarodowym konkursie, który wygrała hiszpańska pracownia Estudio Barozzi Veiga z Barcelony.

Budowa obiektu rozpoczęła się w 2011 r. Filharmonia swym wyglądem przypomina połączone ze sobą białe pudełka, które zakończone są spiczastymi dachami. W ten sposób architekci chcieli nawiązać do sąsiednich zabudowań - między innymi zabytkowych kamienic i budynków z wielospadowymi dachami.

W środku filharmonia ma dwie sale koncertowe. Duża pomieści 951 osób, a mała 192 osoby. Umieszczone w dachu liczne świetliki wprowadzają do wnętrza światło, które w ciągu dnia zmienia jego oblicze z godziny na godzinę. Natomiast szklana elewacja podświetlona nocą sprawi, że budynek będzie przypominał ogromną bryłę lodu.

Dyrekcja Filharmonii Szczecińskiej zapewnia, że będzie ona otwarta również w ciągu dnia i jako przestrzeń publiczna będzie dostępna dla zwiedzających. Dlatego przewiduje się, że na parterze otwarta zostanie kawiarnia oraz stoisko z płytami i muzycznymi wydawnictwami. Dodatkowo na trzecim piętrze powstanie pomieszczenie przygotowane do organizacji wystaw. Pierwsze koncerty odbędą się wiosną przyszłego roku. Koszt całego budynku to 95 mln zł.

Skomentuj:

Filharmonia w Szczecinie prawie gotowa, wygląda oszałamiająco [ZDJĘCIA]