Filharmonia w Szczecinie prawie gotowa, wygląda oszałamiająco [ZDJĘCIA]
Zaglądamy na plac budowy szczecińskiej filharmonii. Nową ikonę miasta uchwycił w swoim obiektywie fotograf Piotr Krajewski (www.a-pk.pl)







Nowy budynek Filharmonii Szczecińskiej znajduje się u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki. Jego projekt został wyłoniony w międzynarodowym konkursie, który wygrała hiszpańska pracownia Estudio Barozzi Veiga z Barcelony.
Budowa obiektu rozpoczęła się w 2011 r. Filharmonia swym wyglądem przypomina połączone ze sobą białe pudełka, które zakończone są spiczastymi dachami. W ten sposób architekci chcieli nawiązać do sąsiednich zabudowań - między innymi zabytkowych kamienic i budynków z wielospadowymi dachami.
W środku filharmonia ma dwie sale koncertowe. Duża pomieści 951 osób, a mała 192 osoby. Umieszczone w dachu liczne świetliki wprowadzają do wnętrza światło, które w ciągu dnia zmienia jego oblicze z godziny na godzinę. Natomiast szklana elewacja podświetlona nocą sprawi, że budynek będzie przypominał ogromną bryłę lodu.
Dyrekcja Filharmonii Szczecińskiej zapewnia, że będzie ona otwarta również w ciągu dnia i jako przestrzeń publiczna będzie dostępna dla zwiedzających. Dlatego przewiduje się, że na parterze otwarta zostanie kawiarnia oraz stoisko z płytami i muzycznymi wydawnictwami. Dodatkowo na trzecim piętrze powstanie pomieszczenie przygotowane do organizacji wystaw. Pierwsze koncerty odbędą się wiosną przyszłego roku. Koszt całego budynku to 95 mln zł.
- Więcej o:
- sztuka
Filharmonia Podlaska na finiszu [FOTO]
Architektura w Szczecinie. TOP 10 najciekawszych budowli "małego Paryża"
Te budynki zmienią polskie miasta. TOP 10 inwestycji w budowie
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce
Wyjątkowe grafiki we wnęrzach hotelu The Bridge Wrocław MGallery od studia Kolektyf. Odnoszą się do bogatych dziejów Wrocławia