Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wzorcowa termomodernizacja bloku w Poznaniu [ZDJĘCIA]

red, zdjęcia: Anna B. Gregorczyk, Fotoarchitektura.pl

Ultra Architects razem z mieszkańcami opracowali nową elewację dla bloku ocieplonego styropianem. Architekci chcą zachęcić mieszkańców innych bloków do podobnej aktywności. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2014. Tę wzorcową temomodernizację uwieczniła w obiektywie Anna B. Gregorczyk (www.fotoarchitektura.pl)

W Polsce hasło "termomodernizacja" nie kojarzy się dobrze. Oklejone styropianem bloki najczęściej zyskują pstrokatą elewację, która negatywnie wpływa na wizualną jakość otoczenia. Jest jednak duża szansa na to, że przykład trzech bloków z poznańskiego Osiedla Bolesława Chrobregoz stanie się książkowym przykładem na to jak powinno się modernizować wielką płytę. Jeden budynek jest już gotowy. Dwa pozostałe czekają na rozpoczęcie prac.

Projektując nową kolorystykę architekci z pracowni Ultra Architects odwołali się do historycznych barw tych obiektów. Frontowe i tylne elewacje będą jasne, natomiast boki będą ciemniejsze. Intensywną kolorystykę zyskają jedynie obudowy balkonów. Pierwszy z bloków zyskał już czerwone balkony, dwa kolejne będą miały obudowy w kolorach: niebieskim i zielonym.

Charakterystycznym elementem tych bloków jest okładzina z niewielkich ceramicznych płytek.

Niestety, ze względu na zbyt wysokie koszty, mozaiki tej nie da się uratować. Ale to właśnie ona stała się dla nas inspiracją - w nowym projekcie postanowiliśmy zawrzeć wspomnienie o niej - mówią projektanci.

Pierwszym elementem, który nawiązuje do tej mozaiki jest czcionka, którą wykorzystano do zapisania adresu budynku. Powstała ona we współpracy ze studiem "Zupagrafika", którą prowadzi mieszkający w Poznaniu Hiszpan David Navarro. Drugim elementem są nowe balustrady balkonów. Ich frontową część zdobi biała mozaika. Inspiracją do jej powstania był polski malarz z końca XX wieku Ryszard Winiarski.

Nasza mozaika na balkonach jest łudząco podobna do jego prac z lat 70., ale inspiracji dostarczyły nam nie same obrazy, lecz sposób, w jaki powstawały. Winiarski łączył świat sztuki z nauką. Do malowania obrazów wykorzystywał teorie przypadku i gier czy statystykę. Na przykład, zagruntowane na biało płótno dzielił na równe pola, a następnie, rzucając kostką, wypełniał je farbą. Jeśli wylosowana liczba była parzysta - czarną, a jeśli nieparzysta - pozostawiał pole puste - opisują architekci.

Projektanci zaproponowali taką metodę mieszkańcom. Ci zgodzili się na spotkanie i rzucając kostką do gry sami opracowali wzór mozaiki.

Przykład poznańskiej termomodernizacji cieszy. Okazuje się, że opracowując wygląd budynku można z powodzeniem nawiązać współpracę architektów, mieszkańców i spółdzielni osiedla. Mamy nadzieję, że podobnie uda się wyremontować inne polskie bloki póki jeszcze nie jest za późno.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wzorcowa termomodernizacja bloku w Poznaniu [ZDJĘCIA]