Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Srebrna wieża przy wrocławskim dworcu [ZDJĘCIA]

red

Dworzec Wrocław Główny ma nowego sąsiada. Z jego ostatnich pięter widać niemal całe miasto. Budynek przedstawiamy w obiektywie Macieja Lulko (www.foto-ml.pl/)

Szklany budynek to kompleks biurowo-hotelowo-usługowy. Składa się z dwóch części: niższej i wyższej. Wysokość tej drugiej to prawie 55 metrów. Obiekt ma 14 kondygnacji. Jego projekt powstał w biurze Maćków Pracownia Projektowa.

W wyższej części budynku znalazły się biura. Przestrzeń dla hotelu i usług zaplanowano w niższej części. Budynek został podzielony na horyzontalne bryły, których krawędzie rozmijają się ze sobą, tworząc ciekawą grę światła i cienia pomiędzy różnymi poziomami obiektu. Część biurowa wygląda jak stos poukładanych na siebie szklanych pudełek. Nadanie budynkowi takiej formy było celowym zabiegiem architektów, którzy chcieli urozmaicić i wprowadzić pewien dynamizm w dominującej nad okolicą bryle.

By nadać budynkowi smukłości zdecydowano się na szklaną fasadę. Ta podzielona została kontrastującymi pionowymi profilami, których rozstaw został podyktowany wymogami funkcjonalnymi wnętrza.

Projekt przewiduje, że w środku powstanie trzygwiazdkowy hotel pod marką ibis Styles. Aranżując jego wnętrze projektanci inspirowali się baśniowym światem Alicji z Krainy Czarów. W sumie hotelowi goście do swojej dyspozycji będą mieli 133 pokoje. Na parterze działać będzie także restauracja, nieco wyżej sala konferencyjna.

Atutem części biurowej jest duża ilość naturalnego światła oraz panorama Wrocławia. Z ostatnich pięter budynku doskonale widać dworzec kolejowy, stare miasto oraz wieżowiec Sky Tower.

Koszt całej inwestycji to 113 mln zł.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Warszawa: wieżowiec The Bridge osiągnął docelową wysokość. Ma 174 metry
Warszawa: powstający wieżowiec Upper One w europejskiej czołówce najlepszych zrównoważonych praktyk

Skomentuj:

Srebrna wieża przy wrocławskim dworcu [ZDJĘCIA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej