Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe wiaty dla Warszawy

red

Jeszcze w tym roku na stołecznych ulicach pojawi się ich 180. Wiele z nich oferować będzie darmowy dostęp do internetu

Nowe wiaty w Warszawie ustawione zostaną w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego. Zamontuje je spółka AMS, która wygrała konkurs zorganizowany przez stołeczny ratusz. Spółka pokryje koszty całej operacji, które szacowane są na 80 mln zł. W zamian AMS będzie mógł zarabiać na umieszczonych w witrynach wiat reklamach.

Pierwszy z daszków zamontowany został przy ul. Prostej. W sumie na ulicach Warszawy pojawi się ich 1580. Opracowane zostały trzy różne warianty wiat. Ich rodzaj uzależniony jest od miejsca, w którym staną.

Pierwszym rodzajem są wiaty "konserwatorskie". Ich projekt powstał we współpracy z konserwatorem zabytków. Będą mocno przeszklone i pojawią się w najbardziej reprezentacyjnych częściach Warszawy, między innymi w centrum i na Żoliborzu. Będą to te same wiaty, które już teraz spotkać można na Trakcie Królewskim.

Drugim rodzajem są wiaty "konkursowe". Ich projekt wyłoniono już wiele lat temu w konkursie, który wygrało Towarzystwo Projektowe. Również one będą mocno przeszklone. To co je wyróżnia to charakterystyczne, czerwone obramowanie szklanego zadaszenia i bocznej ściany. Takich wiat pojawi się 625. Spotkać je będzie można na Pradze Południe, Ochocie, Mokotowie i bliskiej Woli.

Najwięcej będzie wiat "seryjnych". Pojawi się ich 955. Będą one najskromniejsze i przeznaczone zostały na przystanki peryferyjne.

Harmonogram przewiduje, że w tym roku zamontowanych zostanie 180 wiat, w 2015 r. ma stanąć 720, a rok później 680. Umowa z AMS przewiduje, że miasto będzie czerpało część zysków z reklam i będzie mogło przejąć wiaty po dziewięciu latach od ich montażu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Nowe wiaty dla Warszawy