Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowy terminal na warszawskim lotnisku

red, warszawa.gazeta.pl

Oficjalne otwarcie zmodernizowanej części terminalu A nastąpi w maju. Projekt przebudowy opracowała hiszpańska pracownia Estudio Lamela

29.01.2015 Warszawa , nowy terminal na Lotnisku imienia Fryderyka Chopina . Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: Lotnisko Okecie Terminal
Hala odlotów w nowym terminalu na Lotnisku Chopina
BARTOSZ BOBKOWSKI

Zmodernizowana część terminalu A na lotnisku Chopina do tej pory była ze względu na swoją kolorystykę określana mianem "buraczkowej". Teraz dominuje tutaj biel. Dzięki przebudowie terminalu udało się stworzyć 48 stanowisk do odprawy pasażerskiej check-in i zbudować dodatkową kondygnację, która przeznaczona została na biura.

Właściwie należy powiedzieć, że to nie odświeżony, ale całkiem nowy terminal. Dzięki tej modernizacji podniesie się komfort obsługi pasażerów, a przepustowość portu wzrośnie z 12 do 22 mln pasażerów - powiedział stołecznej Gazecie Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina.

Po trwającej pięć lat przerwie pasażerowie będą znów mogli korzystać z tarasu widokowego. Oddzielony on został od płyty lotniska pancerną szybą. Na tarasie pojawi się kawiarnia i sklep z pamiątkami. Prócz tego w pozostałej części terminalu powstanie 25 nowych lokali usługowych i handlowych. W nowym terminalu znalazło się też ambulatorium, pokój modlitw dla osób różnych wyznań i dwa saloniki biznesowe.

Ważnym elementem inwestycji jest poprawa skomunikowania terminalu z podziemną stacją kolejki miejskiej, która łączy lotnisko z centrum Warszawy. Do tej pory dojście do niej było dość kłopotliwe ze względu na kręte korytarze i słabe oznakowanie. Teraz zbudowano przejście podziemne, które bezpośrednio łączy terminal ze stacją kolejową.

Dodatkowo na dachu terminalu zamontowano panele z ogniwami fotowoltaicznymi. Pokrywają one 80 proc. powierzchni dachu. Władze lotniska szacują, że pozwolą one wyprodukować rocznie nawet jeden megawat prądu.

czytaj więcej: warszawa.gazeta.pl

Skomentuj:

Nowy terminal na warszawskim lotnisku