Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom z widokiem na Beskidy [PROJEKT]

red

Został zaprojektowany dla młodych ludzi, chcących uciec od zgiełku dużego miasta i ceniących piękno górskiego krajobrazu

Projekt Domu z widokiem na Beskidy przygotował zespół architektów z pracowni 3xEL architekci (Justyna Kolasa, Patryk Ławrynowicz, Bogusław Sierzchała). Budynek miałby stanąć w niewielkiej miejscowości pod Krakowem, w malowniczej dolinie potoku Łętówka.

Geometrycznie dom został podzielony na dwie kontrastowe bryły. Część biała ze spadzistymi dachami, pokryta jest w całości białym cementem. Część czarna, z płaskim dachem wykończona jest klinkierem. Projektanci zaproponowali rozczłonkowaną formę budynku, po to aby w poszczególnych jej częściach umieścić poszczególne funkcje.

Parterowy budynek ma dobrze odnaleźć się w krajobrazie. Ma temu pomóc strzelisty dach, który nawiązuje do górskich szczytów i wykorzystanie materiałów o neutralnych barwach.

Wejście do budynku umieszczono od strony północno-wschodniej, w tym samym ciągu znajduje się wjazd do garażu. Długa, jednolita elewacja zachodnia ma izolować mieszkańców od biegnącej równolegle do granicy działki zgiełku ruchliwej ulicy. Z kolei elewacja południowo-wschodnia, w której znajduje się strefa dzienna ma być mocno przeszklona i oferować widoki na panoramę beskidzkich gór.

Wnętrze domu architekci podzielili na kilka odrębnych stref funkcjonalnych. Najbardziej rozłożona strefa dzienna stanowi przestrzeń otwartą z wydzieloną kuchnią, jadalnią oraz salonem. Za przesuwnymi drzwiami znalazła się strefa prywatna. Umieszczono tam sypialnie dla mieszkańców i dodatkowy pokój gościnny.

Budynek zdobył drugą Nagrodę w ogólnopolskim konkursie dla młodych architektów.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Modne szare dachy: dachówki, blacha czy płytki?
Nowoczesny katalogowiec pod Wrocławiem, ładny?
Jest jak czarny głaz. Jednorodzinny dom w Lublińcu

Skomentuj:

Dom z widokiem na Beskidy [PROJEKT]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej