Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

WASZE PROJEKTY: Interaktywna Biblioteka w Krakowie

red

Projekt Biblioteki w Krakowie przygotowała Natalia Ciupek, absolwentka Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu na kierunku architektura i urbanistyka

Biblioteka w Krakowie - projekt dyplomowy
Biblioteka w Krakowie - projekt dyplomowy
źródło: Natalia Ciupek

Jej głównym celem było zaprojektowanie obiektu, który wkomponuje się w miejskie otoczenie i będzie garściami czerpał z możliwości jakie dają kody QR. Dyplomantka umieściła je w różnych miejscach w elewacji. Można je zeskanować telefonem, tabletem lub innym urządzeniem, które posiada taką możliwość.

W przypadku mojego projektu są to słynne łacińskie cytaty, np: ,, Carpe diem"... Natomiast na dachu po zeskanowaniu qr codu zostaniemy przekierowani na główną stronę internetową Biblioteki w Krakowie. Jest on widoczny również z satelity czy z wyższych budynków, co umożliwia nam szybsze wyszukanie obiektu na mapie - tłumaczy Natalia Ciupek.

Budynek biblioteki zaprojektowany został w formie prostopadłościanu, który w wielu miejscach zyskał liczne przeszklenia. Cała elewacja pokryta jest szkłem lub kodami QR. Architektka zaprojektowała elewację w odcieniach bieli, natomiast kody QR pokryte są czarną miedzią. Dodatkowo kodami opisano wnętrze budynku.

Projektantka chciała, aby szklana fasada zachęcała do wejścia do biblioteki od strony ulicy Piastowskiej. Główne wejście do gmachu znalazło się w centralnej części przedniej elewacji. W podziemiach biblioteki zaprojektowano magazyny oraz pomieszczenia konserwatorskie, a także dźwig, który umożliwia przekazanie książek na odpowiednie piętro budynku.

Projektantka nie zapomniała także o umieszczeniu recepcji, księgarni i kawiarni. Z tej ostatniej można się dostać na taras i ogród. Przewidziano też miejsce na powstanie małej galerii wystawowej.

Pomieszczenia do cichej pracy zaprojektowano na górnych piętrach. Zaplanowano tam powstanie czytelni oraz stanowisk z komputerami.

    Więcej o:

Skomentuj:

WASZE PROJEKTY: Interaktywna Biblioteka w Krakowie