Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stary dworzec Poznań Główny znów dla pasażerów! Koleje poznańskiego dworca

red

Kilka lat temu oddano do użytku nowy budynek Poznań City Center, w którym obok galerii handlowej zlokalizowano niewielką i niewygodną część obsługującą pasażerów. Teraz Poznań chce odbudować stary Dworzec Główny. również tym razem mają pojawić się funkcje dodatkowe w postaci hotelu i biur. Czy tym razem uda się, aby na dworcu najważniejsza była obsługa pasażerów?

Władze Poznania przygotowały wraz z PKP koncepcję zakładającą powrót obsługi pasażerów do starego dworca. Ma to jednak być naprawdę stary dworzec. Plany zakładają zburzenie istniejącego modernistycznego budynku i budowę nowego obiektu z odtworzeniem historycznej fasady. Wewnątrz ma znaleźć się powierzchnia ok. 3 000 m kw. przeznaczona dla podróżnych. To około dwukrotnie więcej niż wcześniej.

Dworzec ma być wizytówką Poznania, powodem do dumy. Tak żeby pierwsze wrażenie po przyjeździe tutaj było pozytywne - podkreśla prezydent Jacek Jaśkowiak.

Pod budynkiem ma znaleźć się podziemny parking zaś nad częścią dworcową ma powstać hotel. W drugiej fazie mają pojawić się także budynki biurowe.

Historyczny dworzec został wybudowany w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Po wojennych zniszczeniach został odbudowany już w innej, klasycyzującej formie. W latach 1961-1976 został ponownie przebudowany, tym razem w duchu modernizmu.

29 maja 2012 został oddany położony obok nowy budynek Poznań City Center do którego przeniesiono funkcje dworcowe. Nowy budynek od samego początku był jednak krytykowany zarówno za formę, jak również za niewygodny dostęp i niefunkcjonalne rozwiązania.

Dziś wszystko wskazuje na to, że PCC będzie pełnił swoją funkcję jedynie do 2018 roku, kiedy to ma zostać oddany do użytku nowy "stary dworzec". Obecnie powstały dwie koncepcje odbudowy. Pierwsza - zakładająca zachowanie i rewaloryzację istniejącej fasady na kształt przypominający historyczny oraz schowanie jej za ścianą ze szkła, druga - zburzenie istniejącej i odbudowę historycznej z wysuniętym ceglanym portykiem. O tym, która zostanie zrealizowana mają w konsultacjach społecznych zadecydować mieszkańcy. Czyżby powrót do słuchania pasażerów i ich potrzeb?

    Więcej o:

Skomentuj:

Stary dworzec Poznań Główny znów dla pasażerów! Koleje poznańskiego dworca