Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

WASZE PROJEKTY: Rewitalizacja portu Eteläsatama w Helsinkach

red

Projekt rewitalizacji portu Eteläsatama to analiza problemów urbanistycznych miejsca zlokalizowanego bezpośrednio przy centrum Helsinek. W ramach swojej pracy magisterskiej młodzi architekci zaproponowali wprowadzenie nowych obiektów w sposób, który nie tylko dostarczy mieszkańcom i turystom nowych atrakcji, ale także funkcjonalnie połączy ten fragment miasta z przyległymi terenami rekreacyjnymi.

Koncepcja rewitalizacji portu Eteläsatama w Helsinkach - Centrum Kultury
Koncepcja rewitalizacji portu Eteläsatama w Helsinkach - Centrum Kultury
Magdalena Potok, Mikołaj Wika

Autorami projektu są studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej: Magdalena Potok i Mikołaj Wika. W ramach swojej pracy magisterskiej zdiagnozowali problemy miejsca, w którym powstał ich projekt i postanowili wprowadzić rozwiązania, które pomogą je rozwiązać.

Zaproponowali zaktywizowanie przestrzeni portu poprzez wprowadzenie różnych funkcji publicznych: mariny, miejskiego placu, plaży oraz innych obiektów zachęcających do spędzania w tym miejscu czasu wolnego.

Teren opracowania podzielili na dwie strefy: kulturowo-rekreacyjną oraz tożsamości portowej. Głównym obiektem tej pierwszej jest Centrum Kultury, będące mostem zapewniającym bezpośrednie połączenie dziś rozdzielonych skarpą parku i nabrzeża. Jego dach został zaprojektowany rodzaj rampy łączącej dwa tereny o różnych poziomach. W wnętrzach zaś znalazły się m.in. sale ekspozycyjne, biblioteka oraz sale wykładowe.

W strefie tożsamości portowej zaprojektowali natomiast Muzeum Marynistyczne, składające się z dwóch brył - mniejszego, pełniącej funkcje reprezentacyjne budynku wejściowego oraz większej, w której zlokalizowano pomieszczenia ekspozycyjne, o zwróconej ku wodzie pochyłą, przeszkloną fasadą. Muzeum stanowi nawiązanie do tradycji miejsca i zapewnia ciągłość związaną z tradycjami portowymi.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

nowego Muzeum Guggenheim'a

Skomentuj:

WASZE PROJEKTY: Rewitalizacja portu Eteläsatama w Helsinkach