Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Góry na elewacji. Projekt przebudowy PRL-owskiego hotelu ze Szczawnicy

Redakcja

Szczawnica - jedna z najbardziej znanych polskich miejscowości kuracyjnych. To właśnie tutaj znajduje się Hotel Solar SPA. Niedługo ma ruszyć jego przebudowa. Nowe elewacje mają zdynamizować bryłę i ponownie nadać jej elegancki wygląd po nieudanej przebudowie z lat dziewięćdziesiątych.

Hotel Solar Spa powstał w latach sześćdziesiątych jako Prewentorium Górnicze im. Pstrowskiego. Obiekt wybudowano w formach typowych dla swoich czasów - prostopadłościennego budynku, zrywającego z tradycyjną lokalnej architektury. Budynki tego okresu przez wiele lat uważane była w Polsce za relikt przeszłości i podchodzono do niej bez głębszej refleksji. W latach 90-tych obiekt zaprojektowany przez Henryka Buszko i Aleksandra Frantę odpowiedzialnych między innymi za katowickie "Gwiazdy" podzielił los wielu budynków swojej epoki i pozbawiony detalu zniknął pod warstwą styropianu i kolorowego tynku. Niskie boczne skrzydło spotkał los jeszcze bardziej okrutny - zielona blacho-dachówka nieudolnie starała się upodobnić je do wiejskiej zabudowy ze spadzistym dachem.

Dziś obiekt swoim wyglądem raczej nie zachęca do wypoczynku - stąd decyzja o przebudowie. Nową "skórę" dla budynku zaprojektowała Pracownia Projektowa ArtMOKO. Zmiany obejmują rozbudowę obiektu i połączenie dwóch sąsiednich budynków - dawnego prewentorium i przedwojennego budynku Adria. Całość ma zyskać spójny wygląd dzięki nowoczesnej elewacji stanowiącej połączenie elementów szklanych i drewnianych cienkich pionowych listewek nadających budynkowi bardziej przytulnego charakteru.

- W projekcie spotyka się architektura przedwojennej Adrii z w pełni modernistyczną formą budynku. Obie kompozycje scala delikatna szklana struktura, która dodatkowo nadaje projektowi niezwykle efektownego charakteru - mówią autorzy projektu modernizacji istniejących obiektów.

Na elewacji wyższej części nowego budynku pojawią się także skośne linie dynamizujące dość sporą bryłę i nawiązujące do górskich szczytów znajdujących się w tle budynku. Ażurowy drewniany ruszt maluje urokliwą panoramę i nadaje bryle lekkości. Nowoczesny charakter obiektu mają podkreślać liczne oprawy oświetleniowe akcentujące najważniejsze elementy nowej bryły. W ten sposób budynek zyska kolejną odsłonę i tak jak pierwotnie oddawał stylistykę lat sześćdziesiątych, później dziewięćdziesiątych, tak najnowsza przebudowa po raz kolejny ubierze go we współczesny kostium.

Tak obiekt wyglądał w latach swojej młodości, dziś straszy żółtym kolorem styropianowej elewacji. Jak będzie wyglądał w nieodległej przyszłości?

    Więcej o:

Skomentuj:

Góry na elewacji. Projekt przebudowy PRL-owskiego hotelu ze Szczawnicy