Nowe w starym czyli modernizacja zabytkowego ratusza w Traspinedo
Jak należy traktować zabytkową zabudowę? Często jest niedostosowana do współczesnych potrzeb i nie spełniają dzisiejszych standardów. Czy mimo to należy poddawać ją konserwacji pieczołowicie odtwarzając wszystko nawet w najmniejszych detalach, czy można szanując zabytkową tkankę dostosować ją do wymagań dnia dzisiejszego?

























Transpinedo to niewielka hiszpańska miejscowość licząca niewiele ponad 1000 mieszkańców, która może się poszczycić się sięgającą XV wieku zabytkową zabudową. jednym z ważniejszych obiektów na mapie miasta jest budynek miejskiego ratusza, który został poddany renowacji.
Architekci z pracowni Óscara Miguela Aresa Álvareza - Contextos de Arquitectura w początkowej fazie projektu oczyścili budynek ze wszystkich naleciałości powstałych na przestrzeni lat. Zniknęły wewnętrzne podziały oraz gipsowe podwieszane sufity zasłaniające oryginalną konstrukcję stropów.
Nowe wnętrza zostały zaprojektowane w analogii do przestrzeni miejskiej i przypominają uliczki i miejskie place. Niezbędne dla funkcjonalności podziały zostały wykonane w postaci lekkich, białych ścianek z przeszkleniami otwierającymi pomieszczenia na części wspólne. Nowe ścianki wyraźnie odcinając się od historycznych kamiennych murów, które stanowią tło, dla wszystkiego, co dzieje się we wnętrzu. Nowe elementy mają stanowić uzupełnienie a nie naśladować historyczną tkankę.
Wyizolowanie pomieszczeń biurowych do zamkniętych, mniejszych i niższych przestrzeni pozwoliło też poradzić sobie z zapewnieniem wewnątrz optymalnej temperatury do pracy.
W duchu uzupełniania historycznej zabudowy nowymi elementami zostały zaprojektowane także okna, które nie stykają się bezpośrednio z murem, ale zostały osadzone w swoistych ramach przypominających pudełka zawieszone w otworach okiennych.
- Więcej o:
Adaptacja ruin kościoła w Głogowie na Centrum Kultury [WASZE PROJEKTY]
Stary, betonowy silos zbożowy zamieniony w nowoczesny blok mieszkalny
Znikający, szklany dom
Zamieszkaj w Ruinie. Recykling w architekturze
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera
Nowy budynek Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii projektu Sou Fujimoto Architects. Pochwała prostoty
Czy uczelnie mogą nie męczyć studentów hałasem? Tu nauka idzie w parze z przyjazną akustyką
Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta