Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowe w starym czyli modernizacja zabytkowego ratusza w Traspinedo

red

Jak należy traktować zabytkową zabudowę? Często jest niedostosowana do współczesnych potrzeb i nie spełniają dzisiejszych standardów. Czy mimo to należy poddawać ją konserwacji pieczołowicie odtwarzając wszystko nawet w najmniejszych detalach, czy można szanując zabytkową tkankę dostosować ją do wymagań dnia dzisiejszego?

Ratusz w Traspinedo
Ratusz w Traspinedo
Óscar Miguel Ares Álvarez - www.contextosdearquitectura.com

Transpinedo to niewielka hiszpańska miejscowość licząca niewiele ponad 1000 mieszkańców, która może się poszczycić się sięgającą XV wieku zabytkową zabudową. jednym z ważniejszych obiektów na mapie miasta jest budynek miejskiego ratusza, który został poddany renowacji.

Architekci z pracowni Óscara Miguela Aresa Álvareza - Contextos de Arquitectura w początkowej fazie projektu oczyścili budynek ze wszystkich naleciałości powstałych na przestrzeni lat. Zniknęły wewnętrzne podziały oraz gipsowe podwieszane sufity zasłaniające oryginalną konstrukcję stropów.

Nowe wnętrza zostały zaprojektowane w analogii do przestrzeni miejskiej i przypominają uliczki i miejskie place. Niezbędne dla funkcjonalności podziały zostały wykonane w postaci lekkich, białych ścianek z przeszkleniami otwierającymi pomieszczenia na części wspólne. Nowe ścianki wyraźnie odcinając się od historycznych kamiennych murów, które stanowią tło, dla wszystkiego, co dzieje się we wnętrzu. Nowe elementy mają stanowić uzupełnienie a nie naśladować historyczną tkankę.

Wyizolowanie pomieszczeń biurowych do zamkniętych, mniejszych i niższych przestrzeni pozwoliło też poradzić sobie z zapewnieniem wewnątrz optymalnej temperatury do pracy.

W duchu uzupełniania historycznej zabudowy nowymi elementami zostały zaprojektowane także okna, które nie stykają się bezpośrednio z murem, ale zostały osadzone w swoistych ramach przypominających pudełka zawieszone w otworach okiennych.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Skomentuj:

Nowe w starym czyli modernizacja zabytkowego ratusza w Traspinedo