Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hamburska modernizacja biurowca. Jak rewitalizować budynki?

Piotr Nef

Pieczołowicie odtwarzać czy modernizować? Pracownia architektoniczna J. Mayer H. postawiła na nowoczesność. Budynek Schlump One w Hamburgu podczas remontu zyskał całkowicie nową elewację i wnętrza.

Schlump One został wybudowany w latach pięćdziesiątych jako budynek administracyjny. W latach dziewięćdziesiątych nastąpiła jego przebudowa - zyskał wówczas nową, nieco krzykliwą, charakterystyczną dla tego okresu elewację. W 2012 doczekał kolejnej przebudowy, w wyniku której ponownie zmienił się jego wygląd i charakter. W nowym skrzydle siedzibę znalazł prywatny uniwersytet, zaś w głównym korpusie zlokalizowana została przestrzeń biurowa.

Architekci z pracowni J. MAYER H. und Partner Architekten zdecydowali się na odejście od sztywnego, prostoliniowego układu elewacji. Pojawiły się tam białe panele o miękkich kształtach zaburzające dotychczasowy pasmowy układ. Całość przywodzi na myśl bardziej płynną, żywą i dynamiczną strukturę.

Staraliśmy się zaprojektować fasadę, która byłaby bardziej swobodna, coś mniej rygorystycznego i liniowego - mówi Wilko Hoffmann z J Mayer H.

Zdjęcie: Materiały prasowe/Jan Bitter

Organiczne linie, które zdominowały wygląd zewnętrzny zostały także wykorzystane we wnętrzach przy projektowaniu wystroju.

Niedawno pisaliśmy o podobnej metamorfozie budynku w Polsce. Siedziba Fundacji Galerii Foksal w Warszawie, też zyskała zupełnie nowy wygląd.

    Więcej o:

Skomentuj:

Hamburska modernizacja biurowca. Jak rewitalizować budynki?