Hamburska modernizacja biurowca. Jak rewitalizować budynki?
Pieczołowicie odtwarzać czy modernizować? Pracownia architektoniczna J. Mayer H. postawiła na nowoczesność. Budynek Schlump One w Hamburgu podczas remontu zyskał całkowicie nową elewację i wnętrza.
Schlump One został wybudowany w latach pięćdziesiątych jako budynek administracyjny. W latach dziewięćdziesiątych nastąpiła jego przebudowa - zyskał wówczas nową, nieco krzykliwą, charakterystyczną dla tego okresu elewację. W 2012 doczekał kolejnej przebudowy, w wyniku której ponownie zmienił się jego wygląd i charakter. W nowym skrzydle siedzibę znalazł prywatny uniwersytet, zaś w głównym korpusie zlokalizowana została przestrzeń biurowa.
Architekci z pracowni J. MAYER H. und Partner Architekten zdecydowali się na odejście od sztywnego, prostoliniowego układu elewacji. Pojawiły się tam białe panele o miękkich kształtach zaburzające dotychczasowy pasmowy układ. Całość przywodzi na myśl bardziej płynną, żywą i dynamiczną strukturę.
Staraliśmy się zaprojektować fasadę, która byłaby bardziej swobodna, coś mniej rygorystycznego i liniowego - mówi Wilko Hoffmann z J Mayer H.
Zdjęcie: Materiały prasowe/Jan Bitter
Organiczne linie, które zdominowały wygląd zewnętrzny zostały także wykorzystane we wnętrzach przy projektowaniu wystroju.
Niedawno pisaliśmy o podobnej metamorfozie budynku w Polsce. Siedziba Fundacji Galerii Foksal w Warszawie, też zyskała zupełnie nowy wygląd.
- Więcej o:
Filharmonia w Hamburgu. Niemiecki dramat budowlany trwa
Modna modernizacja, czyli domy w starych murach
Przewodnik architektoniczny Hamburg TOP 10
Pozytywna modernizacja wielkiej płyty
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Maciej Nowicki - pasja tworzenia. W jego projektach czuć było nową erę [ZNANI ARCHITEKCI]
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych