Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt X Orco - 350 metrów w Warszawie

ucho

Potwierdzają się plotki dotyczące 350 metrowego wieżowca w miejscu Holiday Inn, tuż obok Dworca Centralnego. Rozwiewają się doniesienia dotyczące Projektu X Orco Property Group. Jak się okazuje, oba budynki to jedna inwestycja. Nowy wieżowiec być może zaprojektuje Daniel Libeskind .

Holiday Inn Warszawa Orco
JPS

 

Przyszły wieżowiec był już opisywany na Bryle w kontekście doniesień z targów Inwestycji i Nieruchomości MIPIM w Cannes. Podobnie jak inne prezentowane tam budynki, na razie znana jest jedynie anonimowa bryła budynku. Poza wysokością i lokalizacją nie jest znany jego wygląd ani nawet przyszły architekt.

 

Holiday Inn Warszawa Orco

Holiday Inn obecnie

 

Jak donosi dzisiejszy Polska The Times przyszłymi inwestorami będą Grupa Orbis oraz Orco Property Group. Nowy wieżowiec ma stanąć w miejscu hotelu Holiday Inn przy ul. Złotej 48/54. Według gazety, budynek być może zaprojektuje Daniel Libeskind . Tuż obok budowany jest wieżowiec Złota 44, zaprojektowany przez tego samego architekta. Jego inwestorem jest również Orco Property Group. Nawiasem mówiąc, to już kolejna w ostatnich dniach wieść o projekcie urodzonego w Łodzi Daniela Libeskinda (po Poznaniu i Bydgoszczy). Już na tym etapie inwestorzy zapowiadają, że oba sąsiadujące ze sobą warszawskie budynki mają uzupełniać się architektonicznie i funkcjonalnie, tak jak poprzednio istniejący w tym miejscu kompleks Holiday Inn - City Center.

 

Holiday Inn Warszawa Orco

Fot. JPS

 

Wstępna koncepcja zakłada, że wieżowiec zostanie podzielony na dwie części. Górne kondygnacje zajmie prestiżowy hotel Sofitel z 250 pokojami (obecnie w Victorii na placu Piłsudskiego). Poniżej hotelu znajdą się biura. Zastrzeżenia może budzić ilość miejsc parkingowych, ponieważ podobnie jak w przypadku Złotej 44, w miejscu tym nie będzie można wybudować głębokich garaży podziemnych. Sam wieżowiec świetnie wpisuje się w skyline Warszawy, dominując wysokością nad Centralnym Obszarem Biznesu.

 

Holiday Inn Warszawa Orco

Fot. JPS

 

Według zapowiedzi inwestorów wysokościowiec powstanie jeszcze przed Euro 2012. Tym bardziej, że w 2009 kończy się licencja na prowadzenie hotelu Holiday Inn w tym miejscu. Niestety, znając długość procedur, można wątpić w ukończenie wieżowca na czas mistrzostw, i to oczywiście o ile miasto zaakceptuje projekt. Odbyły już się wstępne rozmowy. Urząd miasta deklaruje ostrożne poparcie dla propozycji, czekając na wstępny projekt wieżowca niezbędny do wydania decyzji o warunkach zabudowy.

 

Warto w tym kontekście zauważyć, że Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała na wspomnianych już targach, że Pałac Kultury nie może na zawsze pozostać najwyższym budynkiem Warszawy. Jest to znacząco odmienny klimat dla wieżowców w Centrum niż ten panujący za czasów Michała Borowskiego. Pozwala to patrzeć z większym optymizmem na rozwój centrum Warszawy, które dotąd pozostawało w tyle za jej chaotycznie rozrastającymi się obrzeżami.

 

Beton

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekt X Orco - 350 metrów w Warszawie