Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mies van der Rohe Award - polskie nominacje

dll

Dwa projekty pracowni Roberta Koniecznego otrzymały nominacje do prestiżowej Europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe 2009.

Dom OUTrialny
Dom OUTrialny
źródło: KWK PROMES


Wyróżnienie przyznawane od 1987 roku w edycjach co dwa lata. Jej fundatorami są Unia Europejska i barcelońska Fundacja im. Miesa van der Rohe. Celem konkursu jest wspieranie europejskiej architektury poprzez stymulowanie przepływu profesjonalnej myśli architektonicznej w ramach Unii Europejskiej, a także wspieranie młodych architektów na początku ich kariery.

 

 

Nagroda Miesa van der Rohe przyznawana jest europejskim realizacjom architektonicznym w uznaniu ich walorów konceptualnych, technicznych i konstrukcyjnych. Składa się na nią nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. euro i statuetka przedstawiająca budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku autorstwa Miesa van der Rohe.

 

W ramach konkursu przyznawana jest także Nagroda Specjalna dla najlepiej zapowiadających się młodych architektów starego kontynentu.

 

W tym roku pracownia KWK PROMES po raz kolejny została zauważona przez konkursowe jury. Wcześniej nominowano Dom z Ziemi Śląskiej (2002), Dom Otwarty (2004) oraz Dom Aatrialny (2006). W tym roku dwie kolejne realizacje mają szansę na tę prestiżową nagrodę:

 

 

 

Dom OUTrialny

 

 

Budynek zlokalizowany w Książenicach koło Warszawy to idealny dom dla muzyka. Nie dość że posiada studio nagraniowe, to w letnie dni jego dach może pełnić funkcję sceny.

 

 

Zielona polana otoczona lasem była jedynym kontekstem dla tego projektu. Oparty on został na koncepcji wykrojenia kawałka trawy i nadaniu mu roli zadaszenia, pod którym poukładane będą niezbędne funkcje.

 

Życzenie inwestora o ulokowaniu wewnątrz budynku oranżerii i małego studia muzycznego, wpłynęło znacząco na finalny kształt obiektu. Przestrzeń dla pierwszego pomieszczenia uzyskana została poprzez połączenie parteru z trawiastym dachem, w wyniku "nacięcia" i "wygięcia" zielonej płaszczyzny do środka domu. W konsekwencji dach stał się nietypowym atrium włączającym zewnętrzny ogród w wewnętrzną, bezpieczną strefę budynku.

 

 

 

 

  Dom OUTrialny

 

 

 

Przestrzeń dla mini studia, powstała w podobny sposób jak oranżeria. By jednak zapewnić komfort pracy muzykowi rockowemu zostało odizolowane od reszty domu poprzez wyniesienie do góry.

 

 

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 

 


 

 

Dom Bezpieczny

 

 

  Dom Bezpieczny - otwarty

Dom Bezpieczny - zamknięty

 

To zupełnie nowatorska forma domu. Jego założeniem projektowym było dostarczenie mieszkańcom maksymalnego poczucia bezpieczeństwa. Bryłę budynku stanowi prostopadłościan, w którym fragmenty zewnętrznych ścian są ruchome. W wyniku tego kiedy dom otwiera się na ogród, boczne ściany, przesuwają się w kierunku zewnętrznego ogrodzenia, tworząc plac przed wejściem. Po minięciu furtki nie można dostać się do domu czy ogrodu inaczej, jak tylko przez drzwi wejściowe oczekując wcześniej na ich otwarcie.

 

 

 Dom Bezpieczny - otwarty

Dom Bezpieczny - otwarty

 

 

Nowatorstwo pomysłu polega na ingerencji ruchomych przesłon w urbanistykę działki, w wyniku czego gdy dom jest zamknięty (np. w nocy) strefa bezpieczna zawiera się tylko w obrysie budynku. Za dnia, w wyniku otwarcia ścian poszerzona zostaje o otaczający dom ogród.

 

 

Dom Bezpieczny to wspólne dzieło architekta i inwestora, który od początku dokładnie wiedział czego chce i nie bał się nowatorskiego podejścia do projektowania. Wnętrza domu zostały w dużej mierze oparte na pomysłach samych właścicieli.

 

 

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

 


 

Dotychczas Europejską Nagrodą Miesa van der Rohe uhonorowane zostały realizacje:

 

(2007) MUSAC Muzeum Sztuki Współczesnej w Castilla y Leon w Hiszpanii - Mansilla + Tunon zobacz

(2005) Ambasada Królestwa Niderlandów w Berlinie - OMAzobacz

(2003) Parking i dworzec tramwajowy Hoenheim Nord w Strasburgu - Zaha Hadidzobacz

(2001) Centrum Kursaal w San Sebastian - Rafael Moneozobacz

(1998) Muzeum Sztuki w Bregencji - Peter Zumthorzobacz

(1996) Francuska Biblioteka Narodowa w Paryżu - Dominique Perraultzobacz

(1994) Dworzec kolejowy Waterloo w Londynie - Nicholas Grimshaw & Partners 

(1992) Stadion Badalona w Barcelonie - Esteve Bonell i Francesc Rius

(1990) Terminal lotniska Stansted w Londynie - Norman Foster & Partners

(1988) Borges e Irmao w Vila do Conde w Portugalii - Alvaro Siza

 

 

 

 

dll, źródło: www.KWKPROMES.pl

 

 

Zobacz także:

 

 

 

Najlepszy budynek na świecie

 

 

Wywiad z Robertem Koniecznym

 

 

Zagłosuj na najlepsze meble miejskie


 

 

 

 

 

Skomentuj:

Mies van der Rohe Award - polskie nominacje