Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Baza marsjańska powstanie w Toruniu

Marceli Sulecki

Budowa bazy marsjańskiej rozpocznie się jeszcze w tym roku. To trzeci taki obiekt na świecie i pierwszy w Europie, ale jedynie u nas będą mogli go odwiedzać turyści, a nie tylko naukowcy i studenci.

Baza stanie na lotnisku na Bielanach lub w Piwnicach, gdzie działa Centrum Astronomii UMK. Stacja będzie składać się z trzech modułów: edukacyjnego, laboratoryjnego i hotelowego. Naukowcy mają w niej przeprowadzać symulacje i badania. Na razie podobne budowle stoją w amerykańskim stanie Utah i na kanadyjskiej wyspie Devon na Morzu Arktycznym. Odwiedzają je jedynie naukowcy, studenci i wolontariusze, którzy chcą prowadzić badania w miejscach najlepiej imitujących warunki panujące na Marsie.

- Warunków, jakie występują na czwartej planecie od Słońca, w Polsce nie odwzorujemy - tłumaczy Wilczyński. - Chcemy jednak zasymulować sposób montażu bazy. Projekt dr. Jana Kozickiego z Politechniki Gdańskiej jest rewolucyjny. Oczywiście nie wybudujemy bazy w takiej technologii jak w przypadku wyprawy na Marsa. Będzie ona nadmuchiwana. To nowy trend w kosmonautyce.
 
Swoje miejsce znajdą w obiekcie również miłośnicy astronomii i laicy. Dla nich planowane są wykłady i seanse filmowe. Zmęczeni turyści będą mogli wynająć w obiekcie pokój i odpocząć. - W bazie nie zabraknie autentycznych skafandrów dla astronautów - zapewnia Wilczyński. - Odwiedzający będą mogli przymierzyć kosmiczny strój, a nawet posterować łazikiem, który za jakiś czas będzie jeździł po Marsie.
 
Pomysłodawcą projektu jest Mars Society Polska. Inwestycja ma kosztować od 2 do 4 mln zł i ma zostać zrealizowana jeszcze przed 2012 rokiem.
 
Marceli Sulecki
 
Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń
Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Magdalena Federowicz-Boule w jury World Architecture Festival 2024
Lesley Lokko i Marina Tabassum - dwie architektki na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time
Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla pawilonu na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku

Skomentuj:

Baza marsjańska powstanie w Toruniu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej