Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Muzeum Historii Żydów Polskich czas budować!

Michał Wojtczuk

Umowa na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich podpisana. Budynek o niezwykłej architekturze autorstwa fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki będzie gotowy wiosną 2012 r. Robotnicy pojawią się na placu budowy jeszcze przed końcem czerwca.

Podpisano umowę z firmami Polimex-Mostostal i PBU Interbud-West, które za 152 mln zł zbudują obiekt tuż obok pomnika Bohaterów Getta przy ul. Anielewicza. Ratusz z ministerstwem sfinansują budowę po połowie. - Zakończył się właśnie najtrudniejszy etap w historii każdej inwestycji, to znaczy zostały przeprowadzone procedury zamówień publicznych, wybrano wykonawcę i znaleziono pieniądze. Przy tym wszystkim sama budowa jest już mniejszym wyzwaniem - mówił minister Zdrojewski.

Budynek zaprojektowany przez fińskie biuro projektowe Lahdelma & Mahlamäki ma unikalną konstrukcję. Przez całą jego długość ma się ciągnąć pęknięcie. To wymaga postawienia dwóch wysokich na trzy piętra tzw. ścian krzywoliniowych wyglądających jak stop-klatka flagi łopocącej na wietrze. - Przesuniemy na tę budowę naszych najlepszych inżynierów. Ze ścianami na pewno damy sobie radę. Bardziej martwię się o początek prac, kiedy koparki zaczną wybierać ziemię pod dwie podziemne kondygnacje muzeum. Kto wie, co wtedy odkryjemy? Apeluję do wszystkich instytucji o współpracę, żeby nie doszło do takich sytuacji jak ze wstrzymaną odbudową Pałacu Saskiego - mówił prezes Jaskóła.

Na zakończenie budowy konsorcjum ma 33 miesiące. Oznacza to, że wiosną 2012 r. żelbetowa skorupa muzeum będzie gotowa. Potem przyjdzie czas na jego wyposażanie. Ma być tu zainstalowana m.in. multimedialna wystawa. Dzięki niej przespacerujemy się np. Nalewkami z żydowskimi sklepikami z początku XX w. Koszt wystawy i wyposażenia szacowany jest na 100 mln zł.

Michał Wojtczuk

źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Magdalena Federowicz-Boule w jury World Architecture Festival 2024
Lesley Lokko i Marina Tabassum - dwie architektki na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time
Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla pawilonu na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku

Skomentuj:

Muzeum Historii Żydów Polskich czas budować!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej