Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

red

Jak z bajki! Tylko tu zobaczysz Maczugę Zbója Madeja, poczujesz oddech smoka czy posłuchasz bajek opowiadanych przez konwalie - Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie otworzyło w środę swe podwoje. Projekt powstał w biurze Kulczyński Architekt.

Architekci z biura Kulczyński Architekt stworzyli projekt, dla którego inspiracją były wspomnienia z dzieciństwa. W ten sposób powstał kompleks przypominający kilka ustawionych obok siebie ogromnych bab z piasku. Oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Bajki odbyło się 24 lutego.

Forma kompleksu jest bardzo otwarta - architekci świadomie zrezygnowali z zamknięcia Centrum w jednym obiekcie. W ten sposób powstały, doklejone do budynku głównego, okrągłe formy - "baby piaskowe", w których mieszczą się poszczególne strefy Centrum. Są to m.in.: Muzeum Postaci Bajkowych, Biblioteka Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej wraz z czytelnią, sala kinowa i teatralna, księgarnia, sklep z pamiątkami i kawiarnia. Przestrzeń dla odwiedzających została poszerzona o znajdujący się obok budynku ekologiczny ogród edukacyjny, kuźnię znaną z bajki "Przygody Koziołka Matołka" oraz amfiteatr zlokalizowany nad pobliskim stawem. Elewacja bryły głównej została obłożona deskami, z których część stanowią podnoszone bramy. Doklejone "baby" obłożono natomiast łupkiem naturalnym, a altanki w ogrodzie zostały pokryte okładzinami drewnianymi i trzcinową strzechą.

We wszystkich przeszkleniach zewnętrznych zastosowano niskoemisyjne szkło przeciwsłoneczne o neutralnym zabarwieniu, z jednej strony chroniące przed słońcem, a z drugiej, zachowujące wysoką przepuszczalność światła.

Pacanów dzięki nowemu obiektowi ma szansę stać się prawdziwą europejską stolicą bajki, łączącą funkcje wychowawcze, rozrywkowe i turystyczne. To również nowe miejsce na mapie Polski, stworzone głównie z myślą o dzieciach. Takich miejsc powstaje niewiele, tym bardziej przemawia to na plus inwestycji. Najmłodsi poznają tu tajemniczy świat baśni w otoczeniu świata współczesnej architektury. Kto wie, być może ten drugi zainteresuje je nie mniej niż stała ekspozycja?

źrodło: Reynaers

    Więcej o:

Skomentuj:

Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie