Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomniejszą Sky Tower

212 metrów - na taką wysokość urośnie Sky Tower we Wrocławiu do końca 2012 r. Pierwotnie zakładano, że wyrośnie na 258 m, licząc razem z iglicą. Według nowych planów masztu nie będzie, a najwyższym punktem budynku ma być ścianka osłonowa z oświetlonym logo Sky Tower.

sky tower, wroclaw, projekt, wiezowiec, wieża, polska architektura, inwestycja
Wieża Sky Tower we Wrocławiu
Wizualizacja LC Corp Sky Tower

 

Cała inwestycja ma kosztować około miliarda złotych. Najwyższy budynek, tzw. wieża, będzie miała 212 m i aż 50 pięter. Do 26. piętra będą tam biura, powyżej, do 46. - apartamenty. Ostatnie trzy kondygnacje to pomieszczenia techniczne.

 

Jedno piętro w 10 dni


- Wieża powstanie do końca 2012 r. i będzie budowana w ekspresowym tempie - mówi Marek Kozów, kierownik budowy. - Jesienią będzie tu pracować 1,5 tys. osób przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Będziemy stawiać jedno piętro budynku w ciągu 10 dni.


Apartamenty i biura będą zarówno w wieży, jak i w niższym budynku, tzw. żaglu, sięgającym 92 m. W sumie będzie tam aż 236 apartamentów o różnej wielkości, od 48 do 238 mkw. Te największe z tarasami i kilkoma łazienkami.

 

Tysiąc stopni

Klatki schodowe w wieży będą miały około tysiąca stopni. W wieżyi żaglu będzie po 12 wind. - Te najszybsze będą jechać z prędkością 5 m na sekundę. Są drogie, kosztują nawet 100 tys. zł - opowiadał Waldemar Czarnecki.


- Na cały kompleks zużyjemy 25 tys. ton stali. Tylko na fundamenty poszło już 41 tys. m sześc. betonu. Te wszystkie liczby robią wrażenie nawet na nas, budowlańcach - wyznał dziennikarzom kierownik budowy Marek Kozów.

 


Najwcześniej powstanie galeria handlowa. W stanie surowym będzie gotowa już w lutym 2012 r., a w marcu nastąpi jej odbiór.
Dach galerii pokryje trawa i krzewy. Będzie tam plac zabaw dla dzieci, leżaki i tartanowa bieżnia o długości 400 m. Wypoczywać będą tam jedynie właściciele apartamentów. W Sky Tower znajdzie się także centrum medyczne, spa, centrum sportowe ze squashem i ścianą wspinaczkową oraz 260-metrowa sala konferencyjna.

 

Leszek Czarnecki zapytany o to, kiedy zwróci mu się Sky Tower, bardzo długo zastanawiał się nad odpowiedzią. - W scenariuszu pozytywnym w ciągu 5-7 lat. W negatywnym nawet po 15.

 

Czytaj więcej

 

Lucyna Róg

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

 

 

Zobacz także:

 

Marina Bay Sands i podniebny basen

 

ARCHI-QUIZ: Czy znasz te wieżowce?

 

Warszawa ma swojego Szkieletora!

 


    Więcej o:

Skomentuj:

Pomniejszą Sky Tower