Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W miejscu Supersamu

k

Blisko cztery lata minęły od rozbiórki warszawskiego Supersamu, pierwszego w Polsce sklepu samoobsługowego, który na ówczesne czasy był konstrukcyjnym majstersztykiem. Mimo protestów środowiska architektonicznego, budynek projektu Jerzego Hryniewieckiego i wybitnego konstruktora Wacława Zalewskiego został rozebrany prawie z dnia na dzień. Dziś w tym miejscu powstaje wieżowiec autorstwa pracowni Stefana Kuryłowicza.

Supersam powstał w 1962 jako nowatorsko skonstruowany budynek, z dachem w kształcie tensegrity, zawieszonym i utrzymywanym w miejscu za pomocą dźwigarów i stalowych lin. Stanowił także popularne miejsce zakupów okolicznych mieszkańców. Supersam został rozebrany w grudniu 2006 roku, kiedy nadzór budowlany orzekł, że jego konstrukcja stanowi zagrożenie dla klientów. Przez wiele lat straszyły tu jego zgliszcza, teraz sytuacja ma się odmienić.

Na trójkątnej działce pomiędzy ulicami Boya-Żeleńskiego, Puławską i Waryńskiego ma powstać zaprojektowany przez pracownię Stefana Kuryłowicza trójkątny, 90-metrowy biurowiec otoczony dwuczęściowym pięciopiętrowym podium, w którym znajdą się sklepy i biura.

- W połowie sierpnia na działce zaczną się pierwsze prace - zapowiada Rafał Szczepański z firmy Juvenes, która nadzoruje przygotowania do inwestycji w imieniu funduszu BBI Development. - Zaczniemy od przesunięcia poza działkę kabli energetycznych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych oraz sieci gazowej. Przesuniemy też nieco słupy i trakcję tramwajową, bo jej kable przebiegały by za blisko budynku - opowiada.

W budynku, który ma nosić nazwę Plac Unii będzie 40 tys. m kw. biur. Sklepy zajmą 16 tys. m kw. - to mniej więcej połowa powierzchni Domów Centrum przy Marszałkowskiej.

Budynek ma być gotowy w pierwszym kwartale 2013 r. - o ile inwestorzy nie przeliczą się i szybko znajdą bank, który udzieli im kredytu na kontynuowanie budowy.

źródło: Gazeta Stołeczna

    Więcej o:

Skomentuj:

W miejscu Supersamu