Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W miejscu Supersamu

k

Blisko cztery lata minęły od rozbiórki warszawskiego Supersamu, pierwszego w Polsce sklepu samoobsługowego, który na ówczesne czasy był konstrukcyjnym majstersztykiem. Mimo protestów środowiska architektonicznego, budynek projektu Jerzego Hryniewieckiego i wybitnego konstruktora Wacława Zalewskiego został rozebrany prawie z dnia na dzień. Dziś w tym miejscu powstaje wieżowiec autorstwa pracowni Stefana Kuryłowicza.

Tak będzie wyglądał wieżowiec z pl. Unii Lubelskiej
Tak będzie wyglądał wieżowiec z pl. Unii Lubelskiej
mat. inwestora

 

Supersam powstał w 1962 jako nowatorsko skonstruowany budynek, z dachem w kształcie tensegrity, zawieszonym i utrzymywanym w miejscu za pomocą dźwigarów i stalowych lin. Stanowił także popularne miejsce zakupów okolicznych mieszkańców. Supersam został rozebrany w grudniu 2006 roku, kiedy nadzór budowlany orzekł, że jego konstrukcja stanowi zagrożenie dla klientów. Przez wiele lat straszyły tu jego zgliszcza, teraz sytuacja ma się odmienić.

 

Otwarcie Supersamu w 1962 roku przyciągnęło tłumy

 

Na trójkątnej działce pomiędzy ulicami Boya-Żeleńskiego, Puławską i Waryńskiego ma powstać zaprojektowany przez pracownię Stefana Kuryłowicza trójkątny, 90-metrowy biurowiec otoczony dwuczęściowym pięciopiętrowym podium, w którym znajdą się sklepy i biura.

 

- W połowie sierpnia na działce zaczną się pierwsze prace - zapowiada Rafał Szczepański z firmy Juvenes, która nadzoruje przygotowania do inwestycji w imieniu funduszu BBI Development. - Zaczniemy od przesunięcia poza działkę kabli energetycznych, rur wodociągowych i kanalizacyjnych oraz sieci gazowej. Przesuniemy też nieco słupy i trakcję tramwajową, bo jej kable przebiegały by za blisko budynku - opowiada.

 

W budynku, który ma nosić nazwę Plac Unii będzie 40 tys. m kw. biur. Sklepy zajmą 16 tys. m kw. - to mniej więcej połowa powierzchni Domów Centrum przy Marszałkowskiej.

 

Budynek ma być gotowy w pierwszym kwartale 2013 r. - o ile inwestorzy nie przeliczą się i szybko znajdą bank, który udzieli im kredytu na kontynuowanie budowy.

 

ZOBACZ WIZUALIZACJE >>

 

jk

źródło: Gazeta Stołeczna

 

Zobacz także:

 

Wieża w miejscu Supersamu


Architekci w obronie katowickiego dworca

 

Zapomniane klisze: Dworzec Gdański

 


Skomentuj:

W miejscu Supersamu