Świetlista hala sportowa w Krakowie
Przeźroczysty pawilon złożony z dwóch nałożonych na siebie brył zwyciężył w konkursie na projekt nowej hali Wisły w Krakowie. Wygrała praca polsko-hiszpańskiego konsorcjum Estudio Lamela, które wcześniej zaprojektowało przyjęty z entuzjazmem stadion Cracovii. Czy nowy obiekt sportowy równie mocno przypadnie krakowiakom do gustu?


Wielofunkcyjny budynek stanie za już istniejącą halą przy ul. Reymonta 22. Spełni wymogi międzynarodowych federacji koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej i futsalu. Ważnym założeniem projektu było takie zlokalizowanie nowego obiektu, by starą halę można było ewentualne wykorzystać jako zaplecze treningowe.
Widownię na 4 tys. miejsc rozmieszczono na dwóch przeciwległych trybunach. W razie potrzeby będzie można powiększyć trybuny o dodatkowych 400 miejsc. Szatnie zaprojektowano pod trybuną wschodnią. Nad nią znalazła się strefa VIP z lożą honorową i 10 skyboksami. Pod trybuną zachodnią zlokalizowano lożę dla komentatorów, studio do transmisji telewizyjnych oraz strefę administracyjną budynku. Sala konferencyjna została nadwieszona w centralnej części budynku z widokiem na wnętrze hali.
- Staraliśmy się stworzyć obiekt o prostej, eleganckiej bryle, ale nawiązujący do proporcji obiektów już istniejących. Niższa część kontynuuje linię krawędzi dachu starej hali, wyższa nawiązuje do korony stadionu. Takie rozbicie pozwala na naturalne doświetlenie wnętrza - tłumaczą architekci z Estudio Lamela.
Budowa ma ruszyć za rok.
źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Zobacz także:
Stadiony na Mundial 2022 w Katarze
Stadiony na Mundial 2018
Kolorowa pływalnia:Hit,czy Kit?
Element Urban Talks. Trzy dni o architekturze, mieście i człowieku
Hala 100-lecia Cracovii - jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce
W Krakowie powstanie artystyczny park inspirowany sztuką Antonio Gaudiego
Kameralny obiekt mieszkalny w atrakcyjnej i spokojnej dzielnicy Krakowa
Nowoczesny i oryginalny dom jednoosobowy o powierzchni 40 m2
Przegorzały: trzy niezwykłe budynki na wzgórzu
ArKITekczer tygodnia: ścięta głowa króla
ArKITekczer tygodnia: Bizancjum w Krakowie