Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Teatr Letni w Ciechocinku - jedyny taki obiekt w Polsce

Wiktoria Głodowska

Drewniany Teatr Letni w Ciechocinku jest jednym z trzech tego typu obiektów w Europie i jedynym w Polsce. Powstał w 1891 roku i wciąż gra.

Teatr Letni w Ciechocinku
Teatr Letni w Ciechocinku
Fot. Wiktoria Głodowska

Autorem projektu budynku w stylu secesji szwajcarskiej był polski architekt niemieckiego pochodzenia Adolf Schimmelpfennig. Budowę zleciło uzdrowisko Ciechocinek, a teatr wznoszono zaledwie rok.

Teatr Letni w Ciechocinku: Architektura

Obiekt składa się z dwóch części: drewnianej widowni i dobudowanej w 1901 roku przylegającej do niej murowanej części scenicznej z zapleczem (do rozbudowy wykorzystano dawne murowane stajnie rosyjskie). Na widowni na planie kwadratu, na parterze, balkonie i w lożach mogło zasiąść 240 osób. Fotele przyjechały z Warszawy – przekazały je warszawskie teatry rządowe, były używane, ale nikomu to nie przeszkadzało. Do lóż wchodziło się z zewnątrz budynku, z boku teatru. Główne wejście na parter znajdowało się od strony zachodniej. Stolarka budowlana w starszej części (widowni) zachwycała bogatą dekoracją snycerską.

Teatr Letni w Ciechocinku
Teatr Letni w Ciechocinku
Fot. Wiktoria Głodowska

Teatr Letni w Ciechocinku: Repertuar? opery i dramaty

W Ciechocinku wystawiano głównie opery, operetki i komedie. Pierwszym spektaklem był „Don Pasquale” Gaetana Dionizettiego. Można też było obejrzeć sztuki poważniejsze, np. „Wesele” Wyspiańskiego, „Upiory” Ibsena czy „Ojca” Strindberga. W ciechocińskim teatrze występowali gościnnie znakomici aktorzy i wykonawcy, przede wszystkim scen warszawskich, m.in. Juliusz Osterwa, Stefan Jaracz, Mieczysław Fogg, Wiktoria Kawecka, Mira Zimińska, a także sami mieszkańcy Ciechocinka w przygotowanych przez siebie przedstawieniach.

Teatr Letni w Ciechocinku: Jerzy Waldorff ratuje obiekt

Teatr przetrwał II wojnę światową, ale po wojnie drewniany nieremontowany budynek niszczał. W 1969 roku ze względu na zły stan techniczny, budynek teatru został zamknięty. Jego ratowaniem zajął się Jerzy Waldorff, częsty gość uzdrowiska, pisarz, publicysta, krytyk i działacz społeczny. Zainicjował on zbiórkę pieniędzy i po pracach remontowych został ponownie otwarty w 1998 roku. W 2016 roku wymieniono ozdobną, stylizowaną lirę nad wejściem głównym do teatru. Obecnie budynek jest po kapitalnym remoncie.

Lata 1900-1902 , Teatr Letni w Ciechocinku na secesyjnej pocztówce.
Lata 1900-1902 , Teatr Letni w Ciechocinku na secesyjnej pocztówce.
Fot. fotopolska.eu (dodane przez użytkownika Dana)
Lata 1910-1913 - Teatr Letni w Ciechocinku
Lata 1910-1913 - Teatr Letni w Ciechocinku
Fot. fotopolska.eu (dodane przez użytkownika Dana)

Pomnik Waldorrffa w Ciechocinku

30 października 2013 roku na skwerze przed teatrem stanęła rzeźba Jerzego Waldorffa projektu Roberta Sobocińskiego z Poznania, pierwsza w Polsce rzeźba przedstawiająca w całości postać krytyka. U jego nóg stoi nieodłączny pies Waldorffa – jamnik Puzon.

Drewniane teatry w Europie

W 1984 roku budynek został wpisany do rejestru zabytków. Dwa pozostałe wciąż istniejące i dające przedstawienia drewniane teatry w Europie to francuski Théâtre du Peuple Bussang w Vosge (z 1895 roku) i szwajcarski Théâtre de Jorat w Mézières (z 1903 roku).

    Więcej o:

Skomentuj:

Teatr Letni w Ciechocinku - jedyny taki obiekt w Polsce