Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Otwarte w 1964 roku Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w Kołobrzegu, jest jednym z najsłynniejszych tego typu obiektów w Polsce. Modernistyczna bryła stoi niemal na plaży.

Sanatorium Uzdrowiskowe Bałtyk w Kołobrzegu powstało w 1964 roku. Projekt modernistycznego budynku opracowali Halina Gurianowa i Edmund Goldzamt. Bałtyk zlokalizowany jest przy ul. Rodziewiczówny 1, bezpośrednio przy plaży, w sąsiedztwie kołobrzeskiego molo. Został oddany do użytku w 1964 jako ośrodek sanatoryjno-wypoczynkowy Centralnej Rady Związków Zawodowych. Budynek stoi na miejscu zniszczonego w 1945 roku w czasie bitwy o Kołobrzeg sanatorium Strandschloß (Zamek Plażowy, Pałac Nadbrzeżny), którego ruiny ostatecznie rozebrano w 1963 roku.
Co ciekawe, Edmund Goldzamt był autorem referatu wygłoszonego na naradzie architektów członków Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, zorganizowanej w dniach 20−21 czerwca 1949 roku w Warszawie. Na jego podstawie przyjęto w Polsce realizm socjalistyczny jako „obowiązującą metodę twórczą” w architekturze. Ale Baltyk, który realizował w Kołobrzegu wraz z żoną Haliną Gurianową, wydaje się hołdem złożonym stylowi modernistycznemu, samemu Le Corbusierowi.
Zobacz także: Luksusowe domy wczasowe doby PRL-u. Niektóre wciąż istnieją!>>


Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu: architektura
Budynek składa się z dwukondygnacyjnej, przeszklonej części handlowo-usługowej i siedmiokondygnacyjnej części hotelowej. Monotonię prostej bryły architekci przełamali ukośnymi loggiami oraz przeszklonym, zaokrąglonym pawilonem restauracyjnym, wychodzącym daleko na plażę. W budynku jest 169 pokoi i apartamentów. Znajdują się one od 2 do 6 piętra. W późniejszym czasie do budynku, od wschodu, dobudowano aquapark „Morska Odyseja” z kompleksem basenów, saunami, pijalnią wód leczniczych, tężnią i grotą solną oraz budynek Bałtyk II z 141 pokojami jedno-, dwu- i trzyosobowymi oraz apartamentami. Od tej pory modernistyczny gmach otrzyma nazwę Bałtyk I.
Zobacz także: Sanatorium w Paimio. Instrument medyczny Alvara Aalto [IKONY ARCHITEKTURY]>>

W latach 2012-2014 przeprowadzono gruntowny remont i przebudowę obiektu według projektu architekta Tomasza Karpowicza z Pracowni Projektowej Architekta. Architekt zachował wszystkie pomysły Gurianowej i Goldzamta, z szacunkiem potraktował modernistyczną architekturę, której nie zaburzyło nawet dobudowane współcześnie piętro. Gmach odzyskał blask i służy kuracjuszom.
- Więcej o:
Żyjnia od BUCK.STUDIO - miejskie sanatorium we Wrocławiu zaczyna nowy sezon
Ckaltubo - gruzińskie uzdrowisko-widmo. Uwielbiali je radzieccy dygnitarze.
Ustroń Zawodzie - sanatorium, piramidy i wyjątkowa architektura
Sanatorium Drużba - wypoczynek w "stacji kosmicznej"
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie