Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju. Największa pijalnia wód mineralnych w Europie

Wiktoria Głodowska

Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju wzniesiona w latach 1969–1971 jest kontynuacją polskich dokonań przedwojennego modernizmu. Po ostatnim remoncie częściowo zatraciła cechy stylu.

Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju w 2022 roku
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju w 2022 roku
Fot. MichalPL, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Budynek powstał według projektu Stanisława Spyta i Zbigniewa Mikołajewskiego. Stanął w miejscu budynku pijalni „Słotwinka”. Pijalnia Gówna w Krynicy-Zdroju jest największym tego typu obiektem w Europie - ma aż 4,5 tys. mkw. powierzchni. Dopełnia pierzeję krynickiej promenady spacerowej, która nazywana jest "otwartym salonem uzdrowiska".

Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju
Fot. Shevchenko Andrey / shutterstock
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju - wnętrza
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju - wnętrza
Fot. Mazur Travel / shutterstock

Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju: ruchome ściany i srebrny sufit

Pijalnia Główna to konstrukcja metalowa, z całkowicie przeszkolonymi ruchomymi ścianami, które można było otwierać latem na całej długości fasady (rozwiązanie znane z arcydzieła światowego modernizmu - willi Tugendhatów w Brnie). Bryła została wyposażona w nowatorskie centralne ogrzewanie ukryte w aluminiowym suficie (system Frengera) oraz w ogrzewanie podłogowe, dzięki czemu możliwe było urządzenie w niej całorocznego ogrodu botanicznego, będącego niejako przedłużeniem zielni Góry Parkowej, w zboczu której Pijalnia powstała. W ten sposób przeszklony gmach integruje przestrzeń zewnętrzną z wnętrzem.

Monumentalny sufit pokryto srebrnym aluminium, co nadawało wnętrzu wyjątkowego blasku. Dopełnieniem było podłużne oświetlenie, stanowiące samo w sobie kompozycję geometryczną i mozaika ceramiczna na ścianie. W kontraście do przejrzystej i prostej hali głównej znajdowała się amfiteatralna sala koncertowa na 350 osób - ukształtowano ją w sposób plastyczny i niemal rzeźbiarski.

Pijalnia Główna w Krynicy-Zdrój w 2009 roku
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdrój w 2009 roku
Fot. Sfu, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
Wnętrza pijalni w Krynicy-Zdroju przed remontem (2012 rok).
Wnętrza pijalni w Krynicy-Zdroju przed remontem (2012 rok).
Fot. Ing.Mgr.Jozef Kotulič, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju: remont

W XXI wieku Pijalnia Główna zaczęła nieco podupadać, niezbędny był jej gruntowny remont. Przeprowadzono go w latach 2013-2014. Budynek rozebrano niemalże do zera, zostawiając jedynie główną konstrukcję, która poddana została zabiegom konserwatorskim. Pijalnia z zewnątrz wygląda niemal tak samo, ale po remoncie ściana kurtynowa nie jest już otwierana, przez co pozbawiono budynek naturalnego wietrzenia i ochrony przed przegrzaniem w czasie upału.

Duże zamiany zaszły w środku. Pijalnie zaadaptowano do funkcji kongresowo-wystawienniczych. Zmniejszono (władze wolą mówić, że uporządkowano) oranżerię, powstała sala sali wielofunkcyjna mogąca pomieścić nawet i ponad tysiąc osób, przystosowano obiekt dla potrzeb osób niepełnosprawnych, zainstalowano nowe systemy nagłośnieniowe – zarówno instalacyjny w hali Pijalni, jak i system koncertowy. Wykonano remont nawierzchni w otoczeniu obiektu i Glorietty Zdroju Głównego.

Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju.
Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju.
Fot. slawomir366 /shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju. Największa pijalnia wód mineralnych w Europie