Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pływający skate park w Miami

DL

Młoda polska pracownia SCOLIOSIS z Wrocławia zajęła czwarte miejsce w amerykańskim konkursie DawnTown w Miami. Nagrodę zdobyła za projekt pływającej sali koncertowej, która za dnia pełnić ma zgoła inną funkcję...

9694385 https bi

Konkurs DawnTown ma charakter cykliczny, a jego tegoroczna edycja była czwartą z kolei. Jego założeniem jest propagowanie modernistycznego dziedzictwa Miami. Dlatego też zadania konkursowe dla projektantów za każdym razem dotyczą innej części miasta, a przygotowane przez nich projekty mają rozwiązywać odmienne problemy.

Na tegoroczną edycję wpłynęło ponad 100 projektów biur architektonicznych z całego świata, a jej zakres dotyczył obszaru wokół stadionu Marine, który jest wybitnym przykładem amerykańskiego brutalizmu z lat 60. Zaprojektowany przez Hilaria Candelę stadion, przez długie lata cieszył się dużym zainteresowaniem głównie ze względu na popularne w USA wyścigi motorowodne. Po przejściu huraganu, obiekt zaczął podupadać i niszczeć. Skłoniło to władze i lokalną społeczność do podjęcia szeregu inicjatyw, mających na celu rewitalizację  zarówno stadionu, jak i całego nadbrzeża Virginia Key.

Hilario Candela, brutalizm, marine stadium, miami

źródło: dawntown.org

Celem konkursu było zaprojektowanie "pływającej sceny". Ta w wersji Polaków będzie dryfować po wodach zatoki. Jej specjalna konstrukcja z ruchomymi ramionami pozwoli na to, żeby obiekt nie tylko zmieniał swój wygląd, ale także funkcję.

projekt, scoliosis, konkurs, polska architektura, miami

źródło: Scoliosis

Wieczorem rozświetlona reflektorami scena, a za dnia... pływający skate park, który z brzegiem połączony będzie kładką. Miejsce dla młodych ludzi uprawiających jazdę na deskorolce składać się będzie z systemu 5 ruchomych ramp. Po ich podniesieniu obiekt błyskawicznie przekształci się w muszlę koncertową.

Zaproponowana przez architektów forma architektoniczna, dobrze koresponduje z brutalistycznymstadionemMarine Stadium. Bryła charakteryzuje się miękkim kształtem, który nawiązywać ma do linii wybrzeża. Pękata scena stworzy wyróżniającą się, atrakcyjną dominantę na wodzie.

projekt, scoliosis, konkurs, polska architektura, miami

Architekci z biura Scoliosis: Marcin Husarz, Jan Jerzmański, Wojciech Motylski/Scoliosis

Scoliosis to młoda pracownia architektoniczna z Wrocławia. Jej założycielami są trzej absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej: Marcin Husarz, Jan Jerzmański, Wojciech Motylski.

www.scoliosis.com.pl

DL

Zobacz także:

Scena w Lubljanie już gotowa

Sukces studentki architektury! We Włoszech zbuduje przedszkole

Polski projekt w sercu Kopenhagi

    Więcej o:

Skomentuj:

Pływający skate park w Miami