Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

FILM promujący Polską Prezydencję w EU - architektura i taniec

fredka

Tomek Bagiński i Agustin Egurrola stworzyli taneczną miniaturę by pokazać rolę Polski w budowaniu wspólnoty państw Europy. Czy film skutecznie wypromuje Polską Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej?

Spotkanie różnych kultur i narodów, które jest podstawą istnienia UE, twórcy filmu przenieśli na poziom międzyludzkich relacji znanych z życia i przede wszystkim z kina. Muzyczna opowieść o spotkaniu mężczyzny i kobiety oraz zmianach, jakie dzięki temu pojawiają się w ich życiu - to filmowy motyw, który jest czytelny dla odbiorców nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Tomek Bagiński, reżyser filmu: - Bohaterem prezydencji jest Polska. Unia Europejska to wielka idea i przyszłość Europy, ale dla nas, teraz tutaj to Polska jest bohaterem i tak też jest w naszym filmie. To Polak jest inicjatorem zdarzeń w filmie i to on dokonuje przemiany rzeczywistości. Ponieważ poruszamy się w obszarze symboli, alegorii i dosyć poetyckich skojarzeń naturalnym sposobem pokazania tej przemiany, ale także samej idei prezydencji był taniec. Europa jest w naszym filmie piękną kobietą zamkniętą w chłodnej, dość zachowawczej architektonicznie przestrzeni. Przestrzeń jest również solidnie, choć trochę przyziemnie zaprojektowana. Europa w pierwszych ujęciach filmu jest bardzo piękna, ale trochę brakuje jej życia. W luce pomiędzy budynkami pojawia się sylwetka mężczyzny. To w naszym filmie symbol Polski. Ten nowy bohater wciąga Europę do tańca i w ten sposób ożywia zarówno ją jak i otaczającą architekturę, prowadza w życie. Na końcu filmu, choć pozornie opuszczamy to samo miejsce, to na twarzy naszej bohaterki, Europy budzi się cień uśmiechu, światło w przestrzeni jest dużo cieplejsze i bardziej pozytywne.

Agustin Egurrola i Adam Skorupa zostali zaproszeni do współpracy by pomóc w stworzeniu filmu, który będzie zrozumiały dla szerokiej widowni, także tej zagranicznej. Adam Skorupa stworzył muzykę opartą na zmodyfikowanym nieco walcu wiedeńskim, który uwspółcześnił dodając elementy typowe dla muzyki rozrywkowej.

Adam Skorupa, autor muzyki: - Chcieliśmy by muzyka łączyła w sobie elementy typowe dla wspólnoty europejskiej, Polski oraz współczesnej kultury popularnej. Walc to jeden z najbardziej europejskich tańców, elementy fortepianu dodają mu nieco chopinowskiej nuty, a współczesna dynamika przywołuje nowoczesne utwory taneczne.

Taniec jest w tej opowieści głównym przekaźnikiem emocji, dlatego zarówno choreografowi jak i reżyserowi zależało na jak najwierniejszym oddaniu ruchu. Artyści grupy Volt pod okiem Agustina Egurroli wzięli udział w sesji motion capture, dzięki której ruchy postaci w filmie zyskały naturalności.

Prace nad filmem trwały około 9 miesięcy - od storyboardu po finalna wersję filmu w 3D stereo. Tworzyło go ponad 20 artystów i grafików współpracujących z Platige Image.

źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

    Więcej o:

Skomentuj:

FILM promujący Polską Prezydencję w EU - architektura i taniec