Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Labirynt w polu kukurydzy, orientuj się!

red

Jedyne takie miejsce w Polsce! Ponad czterokilometrowy labirynt w polu kukurydzy zostanie otwarty w sobotę.

Od kilku lat labirynt wytyczony w polu kukurydzy jest jedną z atrakcji zespołu pałacowego w Kurozwękach (województwo świętokrzyskie). Ścieżki labiryntu układają się w widoczny z lotu ptaka rysunek, który co roku jest inny; był już labirynt z Chopinem i z Koziołkiem Matołkiem. W tym roku twórcy labiryntu nawiązali do europejskiej tradycji pielgrzymowania szlakami świętego Jakuba.

Jak poinformował Witold Świtalski z zespołu pałacowego, w tym roku ścieżki labiryntu poprowadzono tak, że przedstawiają twarz świętego Jakuba oraz jego atrybuty - muszlę i miecz. Labirynt ma w ten sposób przypominać o europejskiej tradycji pielgrzymowania szlakami świętego. W pobliżu Kurozwęk przebiega jeden z tych szlaków - Małopolska Droga Świętego Jakuba wiodąca z Sandomierza do Krakowa przez Kotuszów.

Pole kukurydzy, na którym wyznaczono labirynt, zajmuje powierzchnię około czterech hektarów. Wysiano na nim ok. 480 tys. nasion kukurydzy. Najdłuższa trasa labiryntu liczy sobie ponad cztery kilometry.

Zwiedzający labirynt mogą nie tylko sprawdzić swoją zdolność orientacji, ale także wiedzę. Przy wejściu otrzymają plan labiryntu z zaznaczonymi miejscami, w których umieszczono pytania na temat św. Jakuba i pielgrzymowania do Santiago de Compostela. Po drugiej stronie planu jest krzyżówka, którą należy rozwiązać. Prawidłowo wypełnione kupony wezmą udział w losowaniu nagród.

Drogi Świętego Jakuba to szlaki pątnicze prowadzące z całej Europy do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie spoczywa ciało apostoła Jakuba. Tradycja pielgrzymowania do Santiago sięga średniowiecza, a odrodziła się w latach 80. XX w.. Wówczas w Europie zaczęto rekonstruować stare szlaki Jakubowe. W 1993 roku hiszpański szlak Camino de Santiago został wpisany przez UNESCO na listę europejskiego dziedzictwa kulturowego. Od kilku lat także w Polsce szlaki są odnawiane lub wyznaczane. Symbolem szlaku jest muszla.

źródło: PAP

    Więcej o:

Skomentuj:

Labirynt w polu kukurydzy, orientuj się!