Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jego wysokość Bank Centralny

ucho

Z gospodarką naszego kontynentu nie może być tak źle skoro projekt nowej siedziby Europejskiego Banku Centralnego zakłada wybudowanie we Frankfurcie nad Menem potężnego wieżowca.

Siedziba Europejskiego Banku Centralnego
Coop Himmelb(l)au

Czytelników zaniepokojonych losem wspólnotowych urzędników uspokajamy. Raczej nie przeżyją oni ciężko przeprowadzki na wysokie piętra. Dotychczasowa siedziba Banku mieściła się bowiem również w wieżowcu, tylko że nieco niższym, 148 metrowym Eurotower.

 

Niemieckie miasto uważane jest przez wielu za posiadacza najefektowniejszej w Europie panoramy wieżowców. Zwarty klaster wysokościowców wyraźnie odróżnia się od otaczającej go, niższej zabudowy. Chociaż pod względem liczby ludności i powierzchni Frankfurt jest tylko niewiele większy od Wrocławia, to znajduje tam jedno z najważniejszych centrów finansowych na kontynencie.

 

Siedziba Europejskiego Banku Centralnego Frankfurt

 

Budynek zaprojektowany przez światowej sławy austriackie biuro architektoniczne Coop Himmel(b)lau powstanie nad samym brzegiem Menu w pewnej odległości od głównego skupiska tamtejszych wysokościowców. Mierząca 185 metrów wieża nie stanie się jednak najwyższym obiektem w mieście. To tytuł należy bowiem do niemal 300 metrowego Commerzbank Tower, będącego równocześnie liderem wśród drapaczy chmur w krajach Unii Europejskiej. Umiejscowienie budynku nieco poza frankfurckim City w połączeniu z jego rozmiarami mają spowodować, że będzie on doskonale widoczny niemal z każdego punktu miasta. Odsunięcie od głównego skupiska wysokościowców mimo swoich licznych wad posiada także niezaprzeczalną zaletę. Wielu pracowników "wyższego szczebla" będzie mogło rozkoszować się widokiem na najlepszy skyline Europy.

 

Siedziba Europejskiego Banku Centralnego Frankfurt

 

Dwie główne wieże kompleksu połączone będą przestronnym atrium, nazywanym przez projektantów "pionowym miastem". Umieszczone tam platformy staną się podstawą wewnętrznych chodników, placów i skwerów, tworzących obszar naśladujący miejskie otoczenie. Wydzielone tam strefy o wysokościach dochodzących do 60 m. mają dawać wrażenie otwartej przestrzeni i czynić z biurowca idealne miejsce do pracy. Część biurowa również składać się będzie w dużej mierze z ogólnodostępnych rejonów, mających skłaniać pracowników do pogłębiania niekoniecznie oficjalnych kontaktów. Warto więc zaopatrzyć nową siedzibę Banku Centralnego w dobrze amortyzowane, wytrzymałe kserokopiarki.

 

Siedziba Europejskiego Banku Centralnego Frankfurt

Skomentuj:

Jego wysokość Bank Centralny