Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

I znów ten Foster... South Beach w Singapurze

mapel

 South Beach - tak będzie się nazywać nowe przedsięwzięcie w Singapurze. Na jednej z najstarszych ulic stolicy ma powstać nowy kompleks biurowo - mieszkalny. Beach Road, o której mowa, pojawia się na mapie miasta autorstwa Drumgoole Coleman'a już w 1836 roku. Całość została zaprojektowana przez Foster + Partners.

Fot. foster + partners
Fot. foster + partners

Nowy obiekt ma powstać między centrum Marina a dzielnicą administracyjną. Obecnie stoją tam trzy budynki wojskowe z lat 30-tycb poprzedniego wieku oraz klub oficerów z 1952 roku. Pierwsze trzy zostały wybudowane w stylu Art Deco, znanego ze swojej elegancji oraz funkcjonalności. Obiekt z połowy wieku można natomiast zakwalifikować do modernizmu. Wszystkie cztery w 2002 roku otrzymały status zabytków budowlanych z racji na bogate znaczenie historyczne i architektoniczne. Z tego powodu przed pracownią Normana Fostera stało nie lada wyzwanie. Nie tylko musiał zaprojektować całkowicie nowe wieże, ale także wkomponować je w już istniejące na 3,5 hektarowej działce działce budynki.

Dwa nowe wieżowce mają mieć odpowiednio 45 oraz 42 kondygnacje. Mają się w nich znaleźć dwa luksusowe hotele, które zajmą conajmniej 30 % powierzchni, biura, które zajmą 40 % oraz mieszkania. W już istniejących budynkach, które mają zostać odrestaurowane, miałyby się znaleźć sklepy oraz dodatkowe pomieszczenia użytkowe hoteli. Dwa wysokościowce będą specjalnie nachylone w kierunku ziemi aby kierować wiatry w dół. Jak na większości nowych budynków znajdą się na nich także panele słoneczne. Dzięki temu chociaż w pewnym stopniu budynek będzie ekologiczny.

Jednak głównym elementem całego projektu wcale nie są wieże. Foster przede wszystkim skupił się na olbrzymim zadaszeniu, które łączy wysokościowce z bydunkami z poprzedniego stulecia. Jego unikalna konstrukcja nie tylko chroni pieszych przed deszczem, ale także w ciepłe dni ściąga prądy wietrzne, które chłodzą całą konstrukcję. Powłoką, która przykrywa konstrukcje zatrzymuje promienie słoneczne, aby zatrzymać ciepło. Z wyglądu obiekt będzie przypominał olbrzymie fale, które raz się unoszą a raz opadają. Zadaszenie zostało skontruowane w ten sposób, że otacza część budynków a część całkowicie przykrywa. Czasami sprawia wrażenie, że zatapia się w budowli.

W pobliżu ma także powstać nowa linia szybkiej koleji MRT. Dostęp do niej ma być uzyskany dzięki szeregowi ''zielonych'' aleii. Dzięki nowej inwestycji w Singapurze powstanie ponad 46 tysięcy m2 przestrzeni biurowej oraz około 800 pokoii hotelowych. Inwestorem jest City Developments. Wszystko ma być wybudowane do 2012 roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

I znów ten Foster... South Beach w Singapurze