MahaNakhon Tower - wieżowiec z "ubytkami"

dll

Do 2012 roku w sercu Bangkoku ma powstać, liczący 150 tys. m. kw. powierzchni, kompleks MahaNakhon. Dominującym elementem projektu będzie 310-metrowy wieżowiec o "nieco zniszczonej" architekturze. Projekt kompleksu powstał w wyniku współpracy biura OMA i Ole Scheerena.

urbanistyka, wieżowce, rem koolhaas, wieżowiec, oma, bangkok, tajlandia, MahaNakhon Tower
MahaNakhon Tower - wieżowiec planowany w Bangkoku. Został on zaprojektowany przez pracownię OMA.
Fot. OMA; Źródło: Architecture Buzz

 

 

Projekt kompleksu powstał w wyniku współpracy biura OMA i Ole Scheerena, odpowiedzialnego za azjatyckie projekty pracowni (m.in. za budynki CCTV i TVCC w Pekinie). Najnowszy z nich będzie realizowany w Bangkoku. Przewiduje on wybudowanie do roku 2012, olbrzymiego kompleksu hotelowo-usługowego o powierzchni 150 tys. m2. Jego centralnym elementem będzie 310-metrowy wieżowiecMahaNakhon Tower, który, dzięki swej architekturze, ma szansę stać się rozpoznawalnym punktem panoramy tajskiej stolicy.

 

 

Kompleks będzie zlokalizowany na 1,5 hektarowej działce w biznesowej dzielnicy miasta. Na całość inwestycji składać się będzie MahaNakhon Square - publiczny plac, łączący wieżowiec ze stacją kolejki Chongnonsi BTS Skytrain i sąsiadującym budynkiem Cube; MahaNakhon Terraces - galeria handlowa o powierzchni 10 tys. m2; Ritz-Carlton Residences - zespół 200 apartamentów; Bangkok Edition - butikowy hotel ze 150-cioma pokojami; a także, znajdujący się na szczycie wieżowca, Sky Bar z restauracją.

 

 

Fot. OMA; Źródło: Architecture Buzz

 

 

Ponad 300-metrowy wieżowiec będzie posiadał wyrazistą formę. W klasycznej, gładkiej bryle budynku została "wyrzeźbiona" trójwymiarowa wstęga, oplatająca budynek od podstawy po szczyt. Wstęga ta, została wyrażona w formie "ubytków" w fasadzie, odsłaniając kubiczny "miąższ" wieżowca. Z jednej strony, takie rozwiązanie nadaje budynkowi uderzający charakter, przywodzący na myśl obiekty wyobrażone w postapokaliptycznych fabułach science-fiction. Z drugiej zaś, tworzy cały zespół elementów stanowiących o specyfice wieżowca - nieregularnych apartamentów, oferujących spektakularne widoki, basenów i olbrzymich balkonów zlokalizowanych na jego najwyższych kondygnacjach.

 

 

Podstawa wieżowca - The Hill - ma mieć postać kaskadujących tarasów, kryjących w swoim wnętrzu przestrzenie handlowo-usługowe i rozrywkowe. Przed nią ma rozpościerać się publiczny plac, łączący wieżowiec ze stacją kolejki miejskiej i sąsiadującym, siedmiokondygnacyjnym, wolnostojącym budynkiem Cube. Budynek Cube będzie posiadał formę sześcianu, z "wydrążonym" od strony wieżowca tarasowym atrium. Przestrzeń powstała między Cube a The Hill, ma być przeznaczona na działalność społeczną, wypoczynkową i gastronomiczną.

 

 

Deweloperem projektu jest firma PACE Development Co., Ltd. Inwestycja posiada budżet w wysokości 515 milionów dolarów. Prace konstrukcyjne mają się rozpocząć w trzecim kwartale 2009, a ich zakończenie planowane jest  na rok 2012.

 

dll

 

 

Zobacz także:

 

 

23 East 22nd Street - rozpikselowany apartamentowiec od OMA 

 

 

56 Leonard Street od Herzog & de Meuron

 

 

Wertykalne miasto Koolhaasa

 

Skomentuj:

MahaNakhon Tower - wieżowiec z "ubytkami"