Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bloki Bumps z klocków Jenga

kb

Osiedle Bumps projektu SAKO Architects to nowy kompleks mieszkalno-usługowy w Pekinie. Poprzez swój nietypowy kształt, cztery czarno-białe wieże stały się wizytówką dynamicznie rozwijającej się południowo-zachodniej części metropolii. Budynki przypominają bowiem konstrukcje z popularnej gry Jenga.

Nowa twarz stolicy Chin to już nie tradycyjne drewniane i niskie domy, ale wystrzeliwujące w niebo wieżowce. Osiedle Bumps składa się z czterech bloków, każdy o wysokość 80 m. Dążenie w górę to znak czasów, ale w Pekinie także konieczność. Coraz droższe grunty zmuszają do zwiększenia gęstości, a mieszkania w wieżowcach cieszą się popularnością, bo im wyżej tym lepszy dostęp do światła słonecznego.

Budynki projektu Keiichiro Sako, założyciela SAKO Architects nie przypominają zwykłych pudełek, tak naprawdę wyglądają jak sterty klocków. Kojarzą się zwłaszcza z wieżami, jakie układa się w popularnej grze Jenga.

Bryły wieżowców rozbite są na dwukondygnacyjne segmenty, które wyróżniono kolorem. Przeplatające się białe i czarne prostopadłościany to wyraźne nawiązanie do chińskich znaków Jing Jang. Ich kubatury poprzesuwane są względem siebie, dzięki czemu powstały dodatkowe powierzchnie służące jako tarasy.

Okna rozmieszczone są nieregularnie, niczym oczka w płytkach domina. Każde okno jest kwadratowe i ma powierzchnię jednego metra kwadratowego. Jedynie dolne kondygnacje się wyróżniają. Znajdujące się tam pomieszczenia biurowe i usługowe otrzymały duże przeszklenia na całej powierzchni ścian.

SAKO Architects rzucili wyzwanie tradycyjnemu chińskiemu budownictwu. Nie tylko przez formę i kolorystykę, ale także podejście do kwestii doświetlenia. Tradycyjne domy zorientowane są na osi północ-południe. Bumps wyłamuje się z tego schematu, bloki odwrócone są od osi o 45 st., dzięki czemu światło dochodzi do jak największej powierzchni budynku.

Mocna kolorystyka kontynuowana jest we wnętrzach. Dalsza gra czerni z bielą tworzy hipnotyczne, ascetyczne przestrzenie. Klatki schodowe powtarzają geometryczny motyw z elewacji.

Mimo skrajnej nowoczesności projekt SAKO nie jest obcym elementem w Pekinie. Nie tylko poprzez odwołanie się do chińskich motywów, przeplatających się Jing i Jang, ale i przez przeniesienie w trzeci wymiar gęstej zabudowy niskich domów. Elewacje bloków wyglądają bowiem jak widziane z góry stare dzielnice zabudowane tradycyjnymi domami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Bloki Bumps z klocków Jenga